• Porady prawne
Euro-tax.pl

dochodzenie roszczeń z majątku wspólnika-art.31par.1 ksh

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

dochodzenie roszczeń z majątku wspólnika-art.31par.1 ksh

Postprzez rafal » N, 31 paź 2004, 20:39

witam

Zamierzam na podstawie art.31par.1 ksh i 778kpc windykowac należności z majątku wspólnika spółki jawnej.
Czy ja moge skorzystać w takim przypadku z postanowienia komornika o całkowitej bezskuteczności egzekucji z majątku spółki jawnej, które to postanowienie zostało wydane w postepowaniu egzekucyjnym wszczętym z wniosku innego niz ja wierzyciela.? Ja nie widzę przeszkód. Prowadzenie przezemnie postepowania sądowego wobec spółki po to by uzyskac postnowienie komornika o bezskuteczności ezgezkucji nie ma sensu , skoro komornik juz raz próbowal wyegzekwoac wierzytelność i stwierdził że spółka nie posiada już majątku, który byłby w stanie zaspokojić jakiekolwiek wierzytelności

rafał
rafal
 

Postprzez Marcin » Pn, 1 lis 2004, 15:10

Myślę, że jest to pogląd trafny. Ani art. 778[1] kpc ani art. 31 § 1 ksh nie zawierają wymagania, aby to egzekucja prowadzona przez tego konkretnie wierzyciela okazała się bezskuteczna. Za takim rozwiązaniem może też przemawiać pośrednio zasada ekonomiki postępowania (art. 6 kpc). Sytuacja może być nieco inna, gdy egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna jakiś czas temu, bo wówczas upływ czasu może spowodować zmianę stanu rzeczy, na przykład spółka może posiąść jakiś majątek, z którego dałoby się prowadzić egzekucję (oczywiście, jest to przypadek raczej teoretyczny).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Pn, 1 lis 2004, 17:42

w interesującym mnie przypadku sytuacja spółki-dłużnika jest beznadziejna, a postanowienie o bezskuteczności egzekucji zostalo wydane 3 tygodnie temu

dzięki za odpowiedź

pozdrawiam

rafał
rafal
 


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości