Czy istnieje możliwość odpowiedzi na akt oskarżenia?

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Czy istnieje możliwość odpowiedzi na akt oskarżenia?

Postprzez franek » Pt, 1 paź 2004, 08:40

Witam Forumowiczów.

Czy prawnie istnieje możliwość odpowiedzi na akt oskarżenia / sprawa karna - akt z Prokuratury/ czy tylko na pozew - sprawa cywilna, sprawa w Sądzie Pracy
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 1 paź 2004, 14:23

Art. 338 § 2 kpk.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Pt, 1 paź 2004, 14:32

Dzięki, pozdrowionka.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Cz, 14 paź 2004, 09:22

Dostałem zawiadomienie z Prokuratury, że zawiadamia mnie jako oskarżonego ,że akt oskarżenia został przesłany do Sądu Grodzkiego- aktu oskarżenia nie otrzymałem - i pouczenie, lecz pouczenie dla POKRZYWDZONEGO. Co robić : nie znam swoich praw , bo nie pouczono mnie o tym, czy wystąpić do Prokuratury teraz z pismem ,że nie pouczono mnie o moich prawach, czy czekać, gdy dostarczy mi Sąd Grodzki wezwanie na rozprawę i wówczas ustosunkować się w piśmie do tego ? Proszę Szanownych Forumowiczów o odpowiedź, jak zrobić, aby było dobrze?
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 14 paź 2004, 11:55

A w jakim charakterze Ty występujesz w sprawie karnej ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Pt, 15 paź 2004, 09:42

Jako oskarżony / art 212 kk/
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 15 paź 2004, 14:21

Pisanie do prokuratury jest w tej chwili już bezprzedmiotowe. Po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu to właśnie sąd jest "gospodarzem" sprawy. Zgodnie z art. 16 § 1 kpk, jeżeli organ prowadzący postępowanie jest obowiązany pouczyć uczestników postępowania o ciążących obowiązkach i o przysługujących im uprawnieniach, brak takiego pouczenia lub mylne pouczenie nie może wywoływać ujemnych skutków procesowych dla uczestnika postępowania lub innej osoby, której to dotyczy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 16 paź 2004, 12:43

Sąd ma obowiązek doręczyć Ci odpis aktu oskarżenia przed rozprawą. Wtedy go poznasz i będziesz mógł napisać odpowiedź oraz złożyć ewentualne wnioski dowodowe.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 17 paź 2004, 14:22

Franek, zawiadomienie podejrzanego o skierowaniu aktu oskarżenia skutkuje tylko tym, iż staje się on oskarżonym. Na tym etapie postępowania karnego oskarżony ma takie same uprawnienia jak podejrzany w postępowaniu przygotowawczym. Ponieważ samo przesłanie aktu oskarżenia do Sądu nie zmienia uprawnień podejrzanego - nie ma go o czym pouczać ;)
Sąd, doręczając oskarżonemu odpis aktu oskarżenia, poucza go o uprawnieniach.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości