Podatek od spadku po zmarłym mężu

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

Podatek od spadku po zmarłym mężu

Postprzez Andrzej-M » Śr, 1 wrz 2004, 21:14

Mam takie zagadnienie:
Moja ciocia jest wdową i po zmarłym mężu jako jedyna spadkobierczyni/ nie mieli dzieci/ odziedziczyła majątek wartości około 200-250 tysiecy złotych/ dwa mieszkania+samochód/.
Akurat nie jestem obeznany w podatku od spadków i darowizn,i tu mam pytanko,od w/w wartości jaki ciocia musi zapłacić podatek od spadku/ jaki%/,w jakim terminie powinna złożyć i jaką deklarację...
Może jest też jakaś strona z tabelką takowego podatku,gdzie coś na ten temat można by wyczytać.
Z góry dzieki za odpowiedz Pozdrawiam
Andrzej-M
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 1 wrz 2004, 22:26

Proponuję zacząć od lektury ustawy o podatku od spadków i darowizn. Znalezienie jej w necie nie przedstawia większych trudności. Nie widzę w opisanym stanie faktycznym jakiegoś skomplikowania, a trochę dociekliwości w poszukiwaniu potrzebnej informacji wypada wykazać, a nie czekać na gotowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Cz, 2 wrz 2004, 12:01

Mam takie zagadnienie:
Moja ciocia jest wdową i po zmarłym mężu jako jedyna spadkobierczyni/ nie mieli dzieci/ odziedziczyła majątek wartości około 200-250 tysiecy złotych/ dwa mieszkania+samochód/.


Kwestie, o które pytasz reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Poniżej zamieszczam kilka informacji dotyczących opisywanej przez ciebie sytuacji, które mogą ci być potrzebne, a jeśli chciałbyś się zapoznać z całą ustawą podaje namiary: (tekst jednolity Dz. U. z 2004, Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.)
Zgodnie z art. 5. „Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych” (czyli w tym wypadku na spadkobiercy) i powstaje - przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1).
Podstawę opodatkowania (art. 7) stanowi tzw. czysta wartość, czyli wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (do nich zalicza się np. koszty ostatniej choroby spadkodawcy, koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, koszty postępowania spadkowego, obowiązki wykonania zapisów oraz poleceń, wypłaty zachowku oraz inne). Czystą wartość ustala się według stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw (art.8). Opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł (nabywca jest w I gr. podatkowej).
Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której należy nabywca, zaś małżonek należy do gr. I (art. 14). Zgodnie z art. 15 podatek oblicza się od nadwyżki nad tą kwotą wolną od opodatkowania według podanej skali, która przy tej wartości, o której wspomniałeś wyglądała by tak: w przypadku nadwyżki ponad 20 566 zł, podatek wynosi 822, 20 zł i 7% nadwyżki ponad tą kwotę 20 566 zł.
I teraz bardzo ważne w zakresie tych mieszkań!!
Zgodnie z art. 16 w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu, ale ulga ta przysługuje osobie, która łącznie spełnia następujące warunki:
- jest obywatelem polskim lub ma przynajmniej stałe miejsce pobytu na terytorium RP,- nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nim przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy; - nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;- nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;- będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

Natomiast w zakresie składania zeznań podatkowych ustawa odsyła do przepisów wykonawczych i w tym zakresie istnieje Rozporządzenie MF z 4 maja 2001 roku w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn. (Dz. U. z 2001, Nr 40, poz. 462 z późn zm.).
Zgodnie z tym Rozporządzeniem, podatnicy podatku od spadków i darowizn są zobowiązani do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności tytułem spadku. W zeznaniu tym należy wymienić:
- dane podatników zobowiązanych do złożenia zeznania,-imię i nazwisko oraz ostatni adres zamieszkania spadkodawcy,-nabyte rzeczy i prawa majątkowe miejsce ich położenia lub wykonania oraz ich wartość rynkową,-długi i ciężary obciążające nabyte rzeczy i prawa majątkowe i ich wartość.
Do zeznania należy dołączyć wszystkie dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Zeznania podatkowe należy składać do właściwego urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej-M » Cz, 2 wrz 2004, 18:00

Serdeczne dzięki Maddar za szczegółową odpowiedż.Oczywiście że sięgnąłem do podstaw prawnych i je wertuję,pytanie zadałem tylko dlatego,że wspomniana ciocia akurat była moim gościem-chciałem jej troszke szybciej pomóc,a w temacie spadków jestem zielonkawy.
Jeszcze raz dzieki.Pozdrawiam Andrzej
Andrzej-M
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość