prośba o radę.

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Prośba o radę.

Postprzez loco » Pn, 21 kwi 2003, 11:55

Jako konsument jestem związany postanowieniami wzorca umowy z pewną firmą. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie popełnienia przez zarząd tej firmy przestępstwa. Posiadam informacje potwierdzające zarzuty i chciałbym je przekazać prokuraturze.
Problem polega na tym, że jeden z punktów wzorca umowy zobowiązuje mnie do nieujawniania żadnych informacji, w których posiadanie wszedłem na skutek funkcjonowania tej umowy. Obawiam się, że po przekazaniu dowodów prokuraturze, firma na podstawie tego zapisu zerwie ze mną umowę z wszystkimi tego konsekwencjami. A tego chciałbym uniknąć.
Co mogę zrobić?
Czy w takim przypadku ma zastosowanie art. 180 kpk i czy na jego podstawie mogę zwrócić się do prokuratora o zwolnienie mnie z obowiązku dotrzymania owego zapisu umownego? A jeżeli tak, to czy ewentualne przyszłe zerwanie ze mną umowy i powołanie się na złamanie właśnie tego zapisu byłoby niezgodne z prawem?
Pozdrawiam świątecznie i liczę na pomoc.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Pn, 21 kwi 2003, 12:33

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie popełnienia przez zarząd tej firmy przestępstwa. Posiadam informacje potwierdzające zarzuty i chciałbym je przekazać prokuraturze.

I słusznie - art. 304 § 1 kpk ;)
Problem polega na tym, że jeden z punktów wzorca umowy zobowiązuje mnie do nieujawniania żadnych informacji, w których posiadanie wszedłem na skutek funkcjonowania tej umowy.

W tym przypadku nie może on mieć zastosowania.
Obawiam się, że po przekazaniu dowodów prokuraturze, firma na podstawie tego zapisu zerwie ze mną umowę z wszystkimi tego konsekwencjami. A tego chciałbym uniknąć.
Co mogę zrobić?
Czy w takim przypadku ma zastosowanie art. 180 kpk i czy na jego podstawie mogę zwrócić się do prokuratora o zwolnienie mnie z obowiązku dotrzymania owego zapisu umownego? A jeżeli tak, to czy ewentualne przyszłe zerwanie ze mną umowy i powołanie się na złamanie właśnie tego zapisu byłoby niezgodne z prawem?

Nie wydaje mi się, abyś był osobą wymienioną w treści art. 180 § 1 kpk.
Zgodnie z art. 183 § 1 kpk Œwiadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.
Ponieważ każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania (art. 177 § 1 kpk), będziesz zmuszony do ujawnienia "posiadanych informacji potwierdzających zarzuty".
"Zerwanie z Tobą umowy z wszystkimi tego konsekwencjami" byłoby w tym przypadku sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Art. 5 kc Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 21 kwi 2003, 12:46

Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 24 kwi 2003, 10:44

Nie wiemy, co to za umowa, ale z kontekstu wynika, ze chodzi o stosunek istniejący pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą. Co do zasady więc podzielam zdanie Darka, ponadto zastanawiam się, czy zapis obligujący konsumenta do zachowania w tajemnicy postanowień umowy np. sprzedaży może w ogóle być skuteczny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 25 kwi 2003, 14:16

Ten zapis nie obliguje mnie do zachowania w tajemnicy postanowień wzorca umowy, nakazuje mi natomiast nieujawnianie żadnych informacji, w posiadanie których wszedłem na skutek funkcjonowania tej umowy.
Niestety, nie zauważyłem niezgodności takiego zapisu z obowiązującym prawem.
Pozdrawiam
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 25 kwi 2003, 15:17

A co to za umowa ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości