Definicja jednostki organizacyjnej

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Definicja jednostki organizacyjnej

Postprzez Robert_F » Cz, 27 mar 2003, 22:41

Czy w świetle prawa liceum ogólnokształcące można uznać za tzw. "jednostkę organizacyjną"?
Robert_F
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 mar 2003, 16:38

Bardzo ogólnie zadałeś to pytanie - co to za liceum (kto je prowadzi ?) i dla jakich celów chcesz definiować "jednostkę organizacyjną ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Robert_F » Pt, 28 mar 2003, 21:04

Rzecz dotyczy liceum ogólnokształcącego będącego na utrzymaniu gminy. Chodzi konkretnie o wymóg zożenia zeznania majątkowego "kierowników jednostek administracyjnych" czyli przepis ustawy, który wszedł w tym roku w życie. Na tej podstawie wymaga się m.in. od dyrektora licum złożenia zeznania majątkowego. Może ono być później opublikowane w gazecie lub w internecie. Myślę, że najbardziej będą nimi zainteresowani złodzieje i włamywacze oraz kidnaperzy. Czy to w ogóle jest zgodne z konstytucją?
Robert_F
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 29 mar 2003, 11:47

M.zd, w takiej sytuacji można uznać liceum za jednostkę organizacyjną - jest ono bowiem organizacyjnie wyodrębnione, posiada swoje organy (dyrektor, rada pedagogiczna) oraz statut. Obowiązek złożenia oświadczenia, o którym piszesz, wynika z ustawy o samorządzie gminnym (por. art. 24 h). Zgodnie z jej art. 24i ust. 1, informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości. Sprawa zgodności z Konstytucją wymagałaby bardziej wnikliwych rozważań i właściwym organem jest tu Trybunał Konstytucyjny, niemniej na pierwszy rzut oka nie widzę tu sprzeczności z Konstytucją. Jej art. 51 ust. 1 stanowi, ze nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby. Obowiązek taki został przecież nałożony w drodze ustawy. Prywatność jest dobrem istotnym i także chronionym, ale nie w sposób nieograniczony - z drugiej strony jest przecież bardzo istotna wartość, jaką jest jawność życia publicznego. Moim osobistym zdaniem, nie ma obowiązku pełnienia funkcji publicznych (utrzymywanych z pieniędzy publicznych). Jeśli ktoś taką funkcję pełni, powinien też brać pod uwagę pewne związane z tym niedogodności. Jeśli dla owego dyrektora składanie oświadczenia majątkowego jest tak dolegliwe, może zrezygnować z pełnionej funkcji i jako szeregowy nauczyciel nie będzie już musiał ujawniać swego majątku ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości