Wszystkie Polskie Normy będą dobrowolne

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Wszystkie Polskie Normy będą dobrowolne

Postprzez kakol » N, 7 lip 2002, 14:15

W związku z przygotowaniem nowej ustawy o normalizacji. w "Rzeczpospolitej" 2002.02.26 została zamieszczona wypowiedź prezesa PKN, mgr. inż. Jerzego MARCINKA, w tej sprawie oraz krótkie omówienie projektu.
W artykule między innymi stwierdzono:
„Normy nie są przepisami, tylko dokumentami technicznymi, które powszechnie i dobrowolnie mogą stosować producenci, eksporterzy, importerzy, administracja państwowa, samorząd terytorialny. Są opracowywane oraz przyjmowane na zasadzie konsensu, czyli porozumienia między przedstawicielami danej branży.”

„Od 1 stycznia 1994 r. normy są u nas w zasadzie dobrowolne, jednak poszczególni ministrowie mogli narzucać niektóre (w drodze rozporządzenia) do obowiązkowego stosowania. W krajach Unii nie ma takiej praktyki, tam wszystkie normy są dobrowolne. Producenci (importerzy, eksporterzy) stosują je sami, ponieważ w ten sposób możliwy jest swobodny przepływ towarów na rynki różnych krajów. Projekt nowej ustawy nie daje już ministrom takiego prawa. Jeżeli w kwestii normalizacji mamy być zgodni z prawem Unii, wszystkie normy muszą być dobrowolne. Tak będą funkcjonować także wszystkie przyjęte przez nas normy europejskie, które staną się krajowymi.”

Nieco później -15 czerwca ukazało sie rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Wejdzie ono w życie 16 grudnia.
W Rozporządzeniu wielokrotnie wskazuje się na obowiązek stosowania Polskich Norm (bez podanie ich numerów, tytułów i roku wydania), na przykład:
„§ 53. 1. Budynek, odpowiednio do potrzeb wynikających z jego przeznaczenia, powinien być wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną.
2. Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych.”
W związku z powyższym mam wątpliwości, czy Rozporządzenie MI (Dz. U. Nr 75, poz. 690) uwzględnia zmiany o jakie przewiduje nowa ustawa o normalizacji (projekt ustawy).
kakol
 

Postprzez Marcin » N, 7 lip 2002, 14:25

Trudno jest mi się wypowiadać, nie znając projektu ustawy. Niewykluczone, że rozporządzenie zostanie jeszcze znowelizowane, skoro ma wejść w życie dopiero pod koniec roku. Wreszcie w przypadku sprzeczności rozporządzenia z ustawą, pierwszeństwo w zastosowaniu ma ustawa jako akt wyższej rangi. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, obiekt budowlany należy projektować, budować, użytkować i utrzymywać zgodnie z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, obowiązującymi Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej. Wobec tego przepis ten też powinien zostać znowelizowany. W ostateczności mozna byłoby wywodzić, że nowa ustawa (o normalizacji) ma pierwszeństwo w tym zakresie przed Prawem budowlanym jako akt uchwalony później (lex posterior derogat priori — ustawa późniejsza uchyla wcześniejszą). Ale poczekajmy, aż obecny projekt ustawy stanie się prawem obowiązującym.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość