porozumienie stron a zwolnienia grupowe

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

porozumienie stron a zwolnienia grupowe

Postprzez Misiaczek » Pt, 10 gru 2004, 11:46

Czy art.1 okt 2 Ustawy o zwolnieniacg grupowych (Dz. U. nr 90 poz. 844) mówiący, o porozumieniu stron z inicjatywy pracodawcy, mam rozumieć, ze jak dam porozumienie stron 5 pracownikom, to wchodze już w grupowe zwolnienia?? (zatrudnionych jest 290 pracowników, więc przy wypowiedzeniu - moge zwolnić 28 osób i nie bedzie grupowego zwolnienia!)
Misiaczek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 15 gru 2004, 20:32

Czy art.1 okt 2 Ustawy o zwolnieniacg grupowych (Dz. U. nr 90 poz. 844) mówiący, o porozumieniu stron z inicjatywy pracodawcy, mam rozumieć, ze jak dam porozumienie stron 5 pracownikom, to wchodze już w grupowe zwolnienia??


IMHO, nie. Przepis ten rozumiem tak, że do liczby osób, z ktorymi rozwiązywany jest stosunek pracy za wypowiedzeniem, wlicza się osoby, z którymi stosunek pracy rozwiązany jest za porozumieniem stron, gdy tryb porozumienia stron dotyczy co najmniej pięciu osób. W podanym przez Ciebie przykladzie (zatrudnienie 290 pracowników) można byłoby rozwiązać stosunek pracy za wypowiedzeniem z 28 pracownikami i z 4 za porozumieniem stron bez trybu zwolnienia grupowego. Gdyby jednak pracowników z porozumieniem stron było 5, liczby te (28 +5) sumowałyby się (=33) i już byłoby zwolnienie grupowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

porozumienie stron a zwolnienia grupowe

Postprzez Misiaczek » Cz, 16 gru 2004, 11:21

Marcin! wiedziałam, że na Ciebie mogę liczyć!!

A czy moge zwolnić 12 osób na porozumienie stron??
W obecnej chwili nie zwalniam nikogo za wypowiedzeniem!
Misiaczek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 16 gru 2004, 21:55

A czy moge zwolnić 12 osób na porozumienie stron??
W obecnej chwili nie zwalniam nikogo za wypowiedzeniem!


W podanym wyżej przykładzie - tak, w ramach zwolnień indywidualnych (o ile oczywiście faktycznie istnieją odpowiednie przyczyny). Teoretycznie można byłoby nawet 28 osób zwolnić za porozumieniem stron (a nikogo za wypowiedzeniem), nie wchodząc w zwolnienia grupowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości