Pełnomocnik

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Pełnomocnik

Postprzez Dorka » N, 30 gru 2001, 17:27

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Na zaświadczeniu o dokananiu wpisu do ewidencji działalnosci figuruję w pozycji"Pełnomocnicy". Co to oznacza dla mnie? Czy muszę opłacać składki jako osoba współpracująca, chociaż nie współpracuję z mężem?
Dorka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » N, 30 gru 2001, 18:19

Od 1.01.2001. nie stosuje się już takiego zapisu w ewidencji.
Składek nie trzeba odprowadzać.

:) Wiesia
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 30 gru 2001, 22:30

Tytułem uzupełnienia:
Art. 88g Prawa działalności gospodarczej stanowi, że: "Z dniem 1 stycznia 2001 r. ewidencja działalności gospodarczej prowadzona na podstawie ustawy, o której mowa w art. 99 pkt 2, staje się ewidencją działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy, a dokonane w niej wpisy zachowują moc z zastrzeżeniem art. 1a ust. 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 770 i z 2000 r. Nr 114, poz. 1194).". Przepis brzmi skomplikowanie, ale chodzi w nim o to, że co do zasady wpisy dokonane na podstawie obowiązującej do 31.12.2000 r. ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324, ze zm.) zachowują nadal moc. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 tej ostatniej ustawy, zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej powinno było zawierać m.in. oznaczenie przedsiębiorcy i jego siedziby (miejsca zamieszkania), a w razie ustanowienia pełnomocników do dokonywania czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy - również ich imiona i nazwiska.
Stąd zapewne na zaświadczeniu figurujesz jako pełnomocnik. Pod rządami nowych przepisów (P.d.g.) rzeczywiście pełnomocników nie wpisuje się do ewidencji, ale zapewne wpis działalności męża, którego dotyczy zaświadczenie, pochodzi sprzed 1.01.2001 r.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość