Kiedy muszę się zgłosić do US ?

prawo pomocy publicznej, prawo energetyczne, prawo telekomunikacyjne, prawo obrotu instrumentami finansowymi, nadzór bankowy, zasady podejmowania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego; nadzór organów państwa nad przedsiębiorcami, komercjalizacja, prywatyzację.

Kiedy muszę się zgłosić do US ?

Postprzez PATRYCJA62 » Śr, 30 mar 2005, 18:52

Dzisiaj odbyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu, Sędzia powiedziała , że po prawomocne postanowienie mamy się zgłosić nie wcześniej niż za miesiąc ( trochę długo) czy potem MUSIMY zgłosić się w ciągu 30 dni do US celem zapałcenia podatku. Ja chcę zapłacić jak najszybciej , ale rodzeństwo na razie nie ma pieniędzy więc nic mi nie da, że zapłacę teraz skoro i tak do notariusza (celem podziału spadku) jest potrzebne zaświadczenie o zapłaceniu podatku.

Czy jeśli składam wniosek do sądu o podział spadku też muszę mieć już zapłacony podatek , przecież nie wiadomo co mi przypadnie ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 19:08

czy potem MUSIMY zgłosić się w ciągu 30 dni do US celem zapałcenia podatku.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Oświadczenie o przyjęciu spadku można złożyć przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1018 § 3 i 1015 § 1 k.c.). Z chwilą złożenia tego oświadczenia powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn wynikający z dziedziczenia (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (art. 1015 § 2 k.c.). Jeśli więc spadkobierca nie złożył oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu sześciomiesięcznego terminu przysługującego spadkobiercy do złożenia tego oświadczenia.


Czy jeśli składam wniosek do sądu o podział spadku też muszę mieć już zapłacony podatek , przecież nie wiadomo co mi przypadnie ?


Nie, sądu sprawy podatkowe nie interesują.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Śr, 30 mar 2005, 19:15

Czy to oznacza, że jeśli było proste przyjęcie spadku to po upływie 6 miesięcy od śmierci taty (dowiedzenia się o śmierci) powstaje obowiązek podatkowy ?
Ale dopiero dzisiaj była sprawa o stwierdzenie nabycia spadku (8 miesięcy od śmierci) więc jak mozna było wcześniej zapłacić skoro nie było prawomocnego postanowienia z sądu kto jaką część dziedziczy czy to znaczy ,że od upływu 6 miesięcy US nalicza odsetki ?

Nie rozumiem ,czy ja mogę jutro zapłacić podatek skoro nie mam postanowienia z sądu w ręku ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 19:21

Do zapłacenia podatku nie jest potrzebne postanowienie sądu. Ono tylko potwierdza istniejący stan rzeczy, ale nie kształtuje prawa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Śr, 30 mar 2005, 19:31

To znaczy ,że jeśli pójdę jutro do US celem zapłacenia podatku to znaczy napierw złożenia zeznania podatkowego to urząd naliczy mi odsetki, bo minęło dwa miesiące powyżej pół roku (proste przyjęcie spadku) ?

Czy nie muszę się spieszyć i mogę np. zrobić to za miesiąc , chciałabym poczekać na rodzeństwo, bo jeśli oni nie zapłacą to i tak nie możemy podzialić u notariusza i ja wydam pieniądze a nic nie będę mogła zrobić.
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 19:40

Każdy dzień zwłoki powoduje naliczanie odsetek.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze Publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości