Kasacja - art 521kpk - dowolność interpretacji w Prokuraturze Generalnej!?

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Kasacja - art 521kpk - dowolność interpretacji w Prokuraturze Generalnej!?

Postprzez Aristo2 » Pn, 20 paź 2008, 09:20

Witam
Mam dylemat na podstawie art 521kpk został złozony wniosek o wniesienie przez Prokuratora Generalnego kasacji do SN od prawomocnego Postanowienia SR o utrzymaniu w mocy postanowienia prokuratora o umorzeniu sledztwa.

Pierwszy raz wniosek do PG w jednej ze spraw złozono w ubiegłym roku - postepowanie przygotowawcze było prowadzone w " sprawie" - in rem.

Odpowiedź była jednoznaczna, że co prawda kasacja przysługuje, ale brak w tym konkretnym przypadku przesłanek i prokurator Prokuratory Krajowej polecił podjęcie umorzonego sledztwa.

Po roku w innej sprawie został złozony identyczny wniosek do Prokuratora Generalnego - znowy sprawa in rem -w tym przypadku przyszła odpowiedź-, że KASACJA W TAKIM PRZYPADKU NIE PRZYSŁUGUJE, - ponieważ postepowanie nie jest TRWALE prawomocnie przez SR umorzone, gdyż na każdym etapie sprawy prokurator może pojąć umorzone śledztwo na nowo - i sprawe skierowano do Prokuratury Apelacyjnej aby udzieliła wnioskodawcy odpowiedź.

Co do podjęcia śledztwa na " nowo" - nie mam watpliwości i zgadzam się - to oczywiste ( nawet bez nowych dowodów- choć to trudne, lecz w wyniku ponownej, odmiennej oceny materiału dowodowego)

NIE ZGADZAM SIĘ natomist z interpretacją, że nie przysługuje kasacja w trybie art 521kpk. ( na poparcie komentarz do kpk Grzeszczyk, oraz komentarz do kpk Hofmański)

Nie wiem jak interpretować powyższy przepis na tle zaistniałej sytuacji i zapadłych rozbieżnych decyzji w Prokuraturze Generalnej.???

Prośba o właściwą intrerpretację przepisu 521 kpk, być może są inne uwarunkowania o których nie wiem.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron