dwukrotny przelew

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

dwukrotny przelew

Postprzez nowicjusz » Pt, 9 sty 2004, 17:42

Na kogo waszym zdnaniem przechodzi wierzytelność jeżeli tego smaego dnia zostaje dwa razy przelana na rózne podmioty?
nowicjusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Pt, 9 sty 2004, 18:38

Na kogo waszym zdnaniem przechodzi wierzytelność jeżeli tego smaego dnia zostaje dwa razy przelana na rózne podmioty?

Jak ktoś zrozumie o co chodzi to gratuluję :)
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez nowicjusz » Pt, 9 sty 2004, 20:11

no tak moze zbyt skrótowo to opisałem-chodzi o to że firma A przelała w dniu 1.1.2002 wierzytelność wobec firmy B na podmioty d,e,f w pełnje wysokosci i nastepnie w tym samym dniu tą sama wierzytelność znowu w pełnej wysokosci na podmiot g.
nowicjusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Przemek » Pt, 9 sty 2004, 22:19

Na pierwszego (pierwszych). Po wyzbyciu się wierzytelności:
nemo plus iuris ad alium transfere potest quam ipse habet.
Przemek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez nowicjusz » Pt, 9 sty 2004, 23:15

tzn. prio tempore potior iure - mam po prostu wątpliwości bo w obrocie gospodarczym mi jako dluznikowi trudno to stwierdzić - wiem, że jest art. 6 k.c. ale .... sprawa komplikuje sie o tyle, o ile na podmiot A wierzyciel przeniosl 3/4 wierzytelnosci a potem calosc na podmiot B. czy moge wiec uznac ze na podmiot B przeszla ta czesc wierzytelnosci 1/4 nie przeniseiona na A czy stosownie do art. 387 k.c. cala umowa jest niewazna - wydaje mi sie ze ze wzgledu na ekonomiczny sens cesji wierzytelnosci zastosowanie art. 58 p. 3 k.c. bedzie stosunkowo ciezkie....
nowicjusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości