cisza nocna ?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

cisza nocna ?

Postprzez Marcin » N, 18 sie 2002, 22:12

Czy komuś z Forumowiczów znany jest powszechnie obowiązujący przepis, określający godziny ciszy nocnej ? Zwyczajowo przyjmuje się, że jest to czas od 22 do 6, ale nie ma chyba to formalnego "umocowania". Ja przynajmniej takiego przepisu nie znalazłem, ale będę wdzięczny, jeśli
ktos moje zdanie potwierdzi albo wyprowadzi mnie z błędu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Pn, 19 sie 2002, 15:12

Ja przynajmniej takiego przepisu nie znalazłem, ale będę wdzięczny, jeśli ktos moje zdanie potwierdzi albo wyprowadzi mnie z błędu.

Żaden przepis nie definiuje na potrzeby art. 51 Kodeksu wykroczeń pory nocnej.
Pora nocna określona jest m.in. w art. 41 § 1 Kodeksu postepowania w sprawach o wykroczenia (dotyczy przeszukania), ale nie jest to definicja ogólna.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 19 sie 2002, 21:32

Pora nocna określona jest m.in. w art. 41 § 1 Kodeksu postepowania w sprawach o wykroczenia (dotyczy przeszukania), ale nie jest to definicja ogólna.


Podobnie jest w k.p.k. (też w przepisach o przeszukaniu).
Więc proponuję albo
1)mimo wszystko wywodzić z tych przepisów (na zasadzie iż te same określenia powinny mieć to samo znaczenie w całym systemie prawa, chyba że co innego stanowi sam ustawodawca), tyle że to trochę pokrętne odwoływać się do procedury by wyjaśniać jak sądzę pojęcia prawa materialnego
albo
2) odwołać się do wykadni językowej i sięgnąć do słownika języka polskiego pod hasło "noc" (obawiam się jednak że wówczas pora nocna będzie ruchoma, tak jak ruchoma jest długość dnia i nocy).
A z ciekawości sam zajrze jutro do przepisów, choć nie sądzę by Marcin coś przeoczył...
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Wt, 20 sie 2002, 21:07

Nie wiem, czy wniosę coś nowego przytaczając informacje z Ligi Walki z Hałasem:
„Rozporządzenie Ministra Ochrony Œrodowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. Nr 66, poz.436):
Terenami chronionymi pod względem akustycznym w środowisku są: tereny szpitali, szkół i zabudowy mieszkalnej.
Natomiast rezerwaty, parki narodowe i inne obiekty chronione przyrodniczo mogą być chronione pod względem akustycznym w myśl Art. 37 ust.1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. nr 114, poz. 492 z późn.zm.) poprzez tworzenie stref ciszy, ograniczanie lub zakaz prowadzenia działalności przemysłowej, ruchu pojazdów, budowy lub rozbudowy obiektów i instalacji lub linii komunikacyjnych.
PN-87/B-02151/02 w której określono m.in. godziny pory nocnej oraz dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi w zależności od rodzaju źródła hałasu.
Polska Norma dotyczy tylko hałasów występujących niezależnie od prawidłowego zachowania ludzi (tzn. tylko: hałasy instalacyjne, komunikacyjne, hałasy od urządzeń i prowadzonej działalności) - nie dotyczy przypadków wybryków chuligańskich, wobec których należy stosować Kodeks Wykroczeń.
Kodeks Wykroczeń w zakresie zakłócania spokoju, porządku lub spoczynku nocnego:
Art. 51 k.w.: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym podlega karze aresztu do 2 miesięcy, grzywny albo karze nagany. Jeżeli czyn ten ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".
W takim przypadku należy wezwać policję lub straż miejską, która może skierować sprawę do kolegium do spraw wykroczeń.
Kodeks Cywilny:
Atr.144 k.c.: "Właściciel nieruchomosci powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikajacą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych."
Zgodnie z art. 222 2 k.c., przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą (np. poprzez wywoływanie hałasu), właścicielowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Obok tego przepisu istnieje art. 23 i 24 k.c. odnoszące się do ochrony dóbr osobistych. Również te przepisy można w takiej sytuacji zastosować.
Należy jednak pamiętać, że droga postępowania cywilnego jest zwykle długotrwała i kosztowna.
PN-N-01307 (grudzień 1994) pt :"Hałas. Dopuszczalne wartości hałasu w środowisku pracy. Wymagania dotyczące wykonywania pomiarów":
określa dopuszczalne poziomy hałasu na stanowiskach pracy.”

Sformułowanie „cisza nocna” można spotkać w przepisach dotyczących jednostek penitencjarnych, opiekuńczych itp.
W ROZPORZĽDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 lutego 1998 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać ośrodki dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, oraz regulaminu pobytu w tych ośrodkach. (Dz. U. z dnia 23 lutego 1998 r.) zostało to określone:
§ 9. Ośrodek dla uchodźców w godzinach od 22oo do 6oo jest zamknięty. W tych samych godzinach obowiązuje w ośrodku cisza nocna.
kakol
 


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • Cisza nocna
    1, 2przez mollek » Śr, 2 mar 2005, 02:36
    11 Odpowiedzi
    4441 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    N, 6 mar 2005, 19:31

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości