art. 761 kpc

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

art. 761 kpc

Postprzez giacomo » Wt, 14 gru 2004, 15:40

Proszę o odpowiedź jakich wyjaśnień może żądać komornik powołujący się na cyt. artykuł 761 kpc? Jest to sprawa egzekucyjna z mojego wniosku (alimentacyjna) Co muszę powiedzieć a na jakie pytania mogę odmówić odpowiedzi? Bardzo proszę podpowiedzcie mi!
Anka.
giacomo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Wt, 14 gru 2004, 15:48

Za wyd LexisNexis Komentarz do kpc

art 761 kpc

1. Organ egzekucyjny, a więc sąd lub komornik, może żądać wyjaśnień od uczestników postępowania niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Co do stron i uczestników postępowania - por. uwagi do art. 760 k.p.c. Do uczestników postępowania należy również zaliczyć osoby korzystające z prawa zaspokojenia swych wierzytelności z egzekwowanej rzeczy lub mające zabezpieczone na niej prawa współwłaściciela nieruchomości, nabywcę licytacyjnego, a przy egzekucji z nieruchomości uczestnikami postępowania oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości, a gdy przedmiotem egzekucji jest użytkowanie wieczyste, także organ, który zawarł umowę o użytkowanie wieczyste (art. 922 k.p.c.).

2. Żądanie wyjaśnień od uczestników postępowania ma na celu uzyskanie wiadomości koniecznych do prowadzenia egzekucji, a nawet do jej wszczęcia (§ 17 rozp. w sprawie czynności komorników). Nie można jednak żądać wyjaśnień dla ustalenia majątku dłużnika. Temu celowi służy postępowanie o wyjawienie majątku (art. 913-920[1] k.p.c.), chyba że chodzi o sprawy alimentacyjne, w których komornik obowiązany jest z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania (art. 1086 § 1 k.p.c.). Strony i uczestnicy postępowania obowiązani są składać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody (art. 3 k.p.c.).

3. Wyjaśnienia mogą być złożone w formie ustnej lub pisemnej, zależnie od decyzji żądającego organu egzekucyjnego.

4. Organ egzekucyjny powinien zakreślić termin do złożenia wyjaśnień (art. 164 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

5. Organ egzekucyjny może zasięgać informacji od instytucji i osób nie uczestniczących w postępowaniu w celu uzyskania określonych wiadomości pomocnych do prowadzonej egzekucji. Chodzi tu m.in. o informacje w sprawach alimentacyjnych od organów policji o miejscu zamieszkania i miejscu pracy dłużnika, od rejonowych organów rządowej administracji ogólnej o majątku i dochodach dłużnika (art. 1086 § 1 k.p.c.).

6. Od złożenia wyjaśnień lub udzielenia informacji można się uchylić z przyczyn, które uzasadniają według kodeksu odmowę przedstawienia dokumentów (art. 248 k.p.c.), złożenia zeznań w charakterze świadka (art. 261 § 1 k.p.c.) albo odmowę odpowiedzi na zadane pytania (art. 261 § 2 k.p.c.).

7. Sankcje za niezastosowanie się do wezwania organu egzekucyjnego przewidziane są w art. 762 k.p.c.

8. Par. 3 komentowanego przepisu wprowadzony został ustawą z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (tekst jedn.: Dz. U. z 1991 r. Nr 45, poz. 200), ale obowiązuje we wszystkich sprawach egzekucyjnych. Potrzeba zobowiązania dłużnika do informowania organu egzekucyjnego o zmianie swego miejsca pobytu trwającej dłużej niż miesiąc uzasadniona jest względami praktycznymi. Jednakże dłużnik powinien być pouczony o tym obowiązku oraz o skutkach jego zaniedbania, przy czym powinno to nastąpić przy zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji (por. art. 136 § 2 in fine k.p.c. oraz art. 1135 k.p.c.).

9. Komornik sądowy nie jest uprawniony do żądania na podstawie art. 89 prawa bankowego z 1982 r. (obecnie art. 105 ust. 2 lit. b-dustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - prawo bankowe, jedn. tekst: Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665) udzielenia mu przez banki informacji dotyczących wkładów oszczędnościowych dłużnika w sprawach, w których przedmiotem egzekucji jest należność orzeczona w sprawię karnej, wierzytelność alimentacyjna lub z tytułu renty mającej charakter alimentacyjny albo wierzytelność wynikająca z orzeczenia o podziale majątku wspólnego małżonków. Jednakże w toku egzekucji w wymienionych sprawach odpowiedniej informacji od banku może zażądać sąd (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 12 stycznia 1988 r., III CZP 59/87, OSNCP 1988, nr 9, poz. 110).

Autor: Zdzisław Œwieboda

pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości