zwrot kosztów sądowych

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

zwrot kosztów sądowych

Postprzez Sylwia_lw » Wt, 21 mar 2006, 22:58

Sąd orzekł rozwód z winy mojego męża. W zasądzonym wyroku przyznano mi zwrot kosztów w kwocie 600 zł, są to tylko koszty sądowe a nie doliczono mi kosztów adwokata którego musiałam wynająć do udowodnienia winy mężowi i opłacić go w kwocie 1500 zł, czy mogę się zwrócić do sądu o zmianę - podwyższenie -kwoty kosztów? Sądziłam że to też będzie uwzględnione. Czy to ja muszę zwrócić sie do exmęża z pismem wyznaczającym mi termin zwrotu kosztów? sąd tego nie wyznaczył. Jaki termin powinnam wystosować? może być natychmiastowy? czy są jakieś określone?
Sylwia_lw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » Śr, 22 mar 2006, 13:20

Zawarte w wyroku rozstrzygnięcie wprzedmiocie kosztów procesu możesz kwestionować w apelacji (tylko wówczas jeśli jednocześnie skarżysz rozstrzygnięcie co istoty sprawy) albo w zażaleniu (jeśli nie skarżysz rozstrzygnięcia co do istoty sprawy ale wyłącznie orzeczenie o kosztach).
Termin do wniesienia apelacji to 14 dni od dnia doręczenia Ci (lub Twojemu pełnomocnikowi) odpisu wyroku z pisemnym uzasadnieniem - o ile wniosek o sporządzenie i doręczenie wyroku z uzasadnieniem złożyłaś w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia sentencji wyroku. Jeśłi nie złożyłaś wniosku o sporządzenie i doręczenie wyroku z uzasadnieniem termin do złożenia apelacji wynosi 21 dni od ogłoszenia sentencji wyroku.
Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od dnia doręczenia Ci (lub Twojemu pełnomocnikowi) odpisu wyroku z pisemnym uzasadnieniem - o ile wniosek o sporządzenie i doreczenie wyroku z uzasadnieniem złożyłaś w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia sentencji wyroku. Jeśli nie złożyłaś wniosku o sporządzenie i doręczenie wyroku z uzasadnieniem termin do złożenia apelacji wynosi 7 dni od ogłoszenia sentencji wyroku.

Sąd nie okresla w wyroku terminu zapłaty kwoty zasądzonej tytułem zwrotu kosztów - z momentem uprawomocnienia wyroku (czyli po upływie terminu do wniesienia środków odwoławczych) powstaje obowiązek zapłaty tej kwoty. Zatem po uprawomocnieniu wyroku powinnaś wezwać b.męża do zapłaty zasądzonej na Twoją rzecz kwoty (najlepiej na piśmie) i możesz wyznaczyć mu w tym celu dowolny termin, zalezy to od Twojego uznania. Jeśli w terminie przez Ciebie wyznaczonym nie dokona zapłaty, możesz skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji w tym zakresie (po uprzednim uzyskaniu kaluzuli wykonalności o co należy się zwrócić do sądu, który wydał wyrok).
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Kevin » Śr, 22 mar 2006, 23:12

eee? A art. 351 kpc? Jak nie upłynęło 14 dni od ogłoszenia wyroku...bąź...bla, bla możesz wnieść o uzupełnienie wyroku.
Kevin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » Śr, 22 mar 2006, 23:47

Z pytania wynika, że sąd w wyroku orzekł o kosztach, jednak zasądził na rzecz pytającej mniej niż według niej należałoby. Uzupełnienie wyroku o rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów wchodzi w grę tylko wówczas, gdy w ogóle go w wyroku brak (Jeżeli sąd w ogóle nie orzekł o żądaniu zwrotu kosztów sentencji wyroku, brak jest rozstrzygnięcia w tym przedmiocie, wobec czego zainteresowana strona może żądać uzupełnienia wyroku co do zwrotu kosztów - art. 351 k.p.c.).
Jeśli zaś strona kwestionuje wysokość zasądzonej z tego tytułu kwoty to takie rozstrzygnięcie należy zaskarżyć odpowiednim środkiem odwoławczym.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Sylwia_lw » Pt, 24 mar 2006, 10:06

dziękuję za poradę, teraz wiem, że mogę od niego żądać zwrotu w moim terminie lecz jestem pewna, że nie zwróci mi tych pieniędzy, juz mi powiedział że ich na oczy nie zobaczę. Aby mógł wkroczyć komornik na jego pobory to muszę zwrócić się do sądu po klauzulę wykolnalności.. (co to takiego???) nie wystarczy komornikowi wyrok sądu i zasądzonej kwoty na pismie sądowym? proszę o odpowiedź
Sylwia_lw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » So, 25 mar 2006, 00:39

Aby móc wystąpić do komornika musisz przedstawić mu tzw. tytuł wykonawczy, którym jest w Twoim wypadku wyrok sądu (ten którym orzeczono rozwód i zasądzono na Twoją rzecz koszty) z klauzulą wykonalności – czyli nie wdając się w szczegóły, z taką pieczątką, że wyrok podlega wykonaniu. Nie przerażaj się, bo uzyskanie klauzuli wykonalności to nie jest nic skomplikowanego. Poniżej uproszczony wzór takiego pisma, które musisz złożyć do tego sądu, który wydał wyrok (nie zapomnij o podaniu sygnatury akt sprawy).

Wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności

Wnoszę:
1. O nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi Sądu (wpisz jaki sąd wydał wyrok) z dnia (...) sygnatura akt (...) w zakresie rozstrzygnięcia zawartego w punkcie (tu wpisz ten punkt, w którym w wyroku zasądzono na Twoją rzecz koszty).
2. O doręczenie mi tytułu wykonawczego, obejmującego odpis wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Administracyjne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość