Zmiana warunków umowy o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Zmiana warunków umowy o pracę

Postprzez adviser1 » N, 19 gru 2004, 14:44

Witam bardzo serdecznie i proszę o pomoc w następujacej kwestii.
Jestem na zwolnieniu chorobowym. Z "przeciekow" dowiedziałem się, ze mój pracodawca wysłał ma na maila (służbowego) propozycję zmiany umowy o pracę (łatwo się domyśleć, ze chodzi o pogorszenie tych warunków). Czy w takiej sytuacji pismo przesłane drogą elektroniczną można traktować jako oficjalne i doręczone? Czy wobec tego musze przyjąć jego propozycję? A co, kiedy jej nie zaakceptuję?

z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc
adviser1
adviser1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ela » N, 19 gru 2004, 17:13

(...)mój pracodawca wysłał ma na maila (służbowego) propozycję zmiany umowy o pracę (łatwo się domyśleć, ze chodzi o pogorszenie tych warunków). Czy w takiej sytuacji pismo przesłane drogą elektroniczną można traktować jako oficjalne i doręczone?


Moim zdaniem nie. Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy:
art. 29 § 4. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

Maila bym pod to nie podciągneła.

Czy wobec tego musze przyjąć jego propozycję? A co, kiedy jej nie zaakceptuję?


Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Czyli pracodawca musi w takiej sytuacji zastosować okres wypowiedzenia (różnej długości w zależności od rodzaju umowy o pracę i okresu pracy u danego pracodawcy)

Jeśli odmówisz przyjęcia zaproponowanych, nowych warunków umowy o pracę, rozwiąże się ona po upływie okresu wypowiedzenia. Odmowa powinna nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia.

Aha i jeszcze jeden artykuł:
42 § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
ela
 

Postprzez Dredd » N, 19 gru 2004, 17:14

Moim zdaniem nie jest tu zachowana forma pisemna i w razie co można skuteczność takich działań pracodawcy zakwestionować przed Sądem.
Z drugiej jednak strony zupełnie bym tego nie lekceważył i nie zostawiał całkiem bez reakcji, tzn. skontaktował bym się z pracodawcą i postarał się ustalić o co dokładnie chodzi i jakoś tę sprawę rozwiązał.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Dziękuję :)

Postprzez adviser1 » N, 19 gru 2004, 17:45

Bardzo dziękuję za pomoc :)
ja niestety wiem o co mu chodzi - w firmie zwalnia się na potęgę pracowników.

pozdrawiam
adviser1
adviser1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 19 gru 2004, 17:46

Podzielam zdanie przedmówców. W zależności od okoliczności, może to być tylko propozycja zmiany albo też juz przedstawienie nowych awarunków. W tej drugiej sytuacji wypowiedzenie zmieniające byłoby skuteczne, ale wadliwe i można byłoby je zakwestionować w sądzie pracy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron