zażalenie na koszty

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

zażalenie na koszty

Postprzez rafal » Pn, 27 mar 2006, 00:48

witam

w wyroku o ustalenie granic nieruchomości zasadzono od pozwanej na rzecz powoda (jednostki samorz.terytorialnego) koszty procesu, na które składają się koszty opinii biegłych geodetów. czy moge skarżyć zażaleniem te koszty w oparciu o zasade slusznosci ze 102 kpc, powolujac sie na złą sytuację materialną pozwanej, mimo że ta nie zgłaszała wcześniej wniosku o zwolnienie z kosztów?

rafał
rafal
 

Postprzez marbel » Pn, 27 mar 2006, 15:57

Co do zasady możesz. Fakt niezłożenia wcześniej wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych nie wyklucza zastosowania art. 102 kpc. Co oczywiście nie przesądza, że Twoje zażalenie zostanie uwzględnione.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Pn, 27 mar 2006, 18:33

dzięki marbel za odpowiedź

kontynuując dodam, że orzeczniem przynano powodowi 3000 zł kosztów od pozwanej. pozwana wczesniej nie wnosiła wniosku o zwolnieine z kosztow bo i nie było powodów. sąd nie wzywał jej do wpłacania zaliczek na opinie biegłego, zaliczki pokrywał powód. wniosek pozwanej w tym wypadku mógłby byc potraktowany jako przedwczesny. pozwana otrzymuje 500 zl renty i moim zdaniem można by tu się powołać na 102 kpc zwłaszcza że wniosek o zwolnienie z kosztów jest dopuszczalny w każdym stanie sprawy, aż do jej prawomocnego zakończenia.

rafał
rafal
 

Postprzez marbel » Pn, 27 mar 2006, 23:29

Art. 102 kpc jest instytucją całkowicie odmienną od zwolnienia od kosztów sądowych. Dlatego nie ma znaczenia czy strona, która chciałaby skorzystać z art. 102 kpc wnosiła wcześniej o zwolnienie od kosztów sądowych (choćby dlatego, że jak zauważyłeś, nie w kazdej sprawie takie wniosek byłby w ogóle potrzebny, bo nie ma potrzeby go składać, jesli na stronie w toku postępowania nie ciążył obowiązek uiszczenia jakichkolwiek kosztów sądowych). W art. 102 kpc nie chodzi o zwolnienie od kosztów sadowych lecz od o odstąpienie od obciążenia strony przegrywającej obowiązkiem zwrotu kosztów poniesionych przez przeciwnika. Musi zachodzić "szczególnie uzasadniony przypadek" co zawsze podlega ocenie na gruncie konkretnej sprawy. Niewątpliwie wyjątkowo trudna sytuacja majątkowa i życiowa strony przegrywającej może uzasadniać zastosowanie omawianego przepisu. Nie jest to jednak żaden "automat" - dlatego nie można przesądzić o powodzeniu zażalenia.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Yahoo [Bot] i 0 gości