zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie oskarżonego

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie oskarżonego

Postprzez franek » Śr, 27 wrz 2006, 20:03

Witam Forumowiczów. Opowiadał mi znajomy, jako oskarżony został an polecenie sądu w sprawie karnej zatzymanyi przymusowo doprowadzony do sądu. Może i nie robiłby z tego problemu, ale sędzia wydał taki ankaż dzień przed rozprawą! Sąd i sędzia panem i wąłdcą i policja na łeb na szyję szukała oskarzonego. Ten Bogu ducha winny nie wiedząc o co chodzi patrzy na flejt przed oczy mu przedstawiony i czyta i nie dowieża! Znajomy złożył zazalenie natakie postepowanie sądu, sąd tego nie przyjał znajomemu, papier mu oddał. Czy naprawdę na takie postępowanie sędziego nie ma siły,zadnego zażalenia , odwołania? Œlad po zażaleniu nie pozostał bo sędzia mu oddał
pisemko. Co czynić ? pzdr, franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 29 paź 2006, 13:42

Na postanowienie o zatrzymaniu wydane przez sąd nie przysługuje zażalenie.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 paź 2006, 14:41

Na postanowienie o zatrzymaniu wydane przez sąd nie przysługuje zażalenie.


W pierwszej chwili ten pogląd wydał mi się słuszny (pamięć podsuwała mi taki właśnie wyjątek zawarty w przepisach).

Potem jednak zwątpiłem bo przypomniało mi się z kolei uregulowanie o zażaleniu do trójkowego składu Sądu.

Zajrzałem do kodeksu postępowania karnego i znalazłem to:

"Art. 75. § 1. Oskarżony, który pozostaje na wolności, jest obowiązany stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego oraz zawiadamiać organ prowadzący
postępowanie o każdej zmianie miejsca swego zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, o czym należy oskarżonego uprzedzić przy pierwszym przesłuchaniu.
§ 2. W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa oskarżonego można zatrzymać go i sprowadzić przymusowo.
§ 3. Przepisy art. 246 stosuje się odpowiednio. Zażalenie na postanowienie sądu rozpoznaje ten sam sąd w składzie trzech sędziów."

Zdaje się więc że obecnie zażalenie służy (chyba że przeoczyłem jakiś przepis szczególny)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » N, 29 paź 2006, 17:41

Dziękuję za odpowiedź.Szkopuł w tym,że w tym Sądzie nie ma 3 sędziów!
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 paź 2006, 19:24

Dziękuję za odpowiedź.Szkopuł w tym,że w tym Sądzie nie ma 3 sędziów!


Nie jest to problem którego nie dałoby się rozwiązać (np. delegując brakującego sędziego z innego Sądu)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 31 paź 2006, 18:14

W pierwszej chwili ten pogląd wydał mi się słuszny (pamięć podsuwała mi taki właśnie wyjątek zawarty w przepisach).

Od 1 lipca 2003 nie ma wyjątku. Tak więc masz rację, przysługuje zażalenie.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Śr, 1 lis 2006, 13:15

Z tego co wiem, to znajomy napisał skargę do prezesa Sądu Okręgowego na nieprzyjecie zażalenia przez Sędziego oraz na zatrzymanie. Czeka i nic się nie dzieje. Ile tak może czekać na odpowiedź, jest jakiś termin udzielenia odpowiedzi na tą skargę? pzdr. franek.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 1 lis 2006, 14:56

Z tego co pamiętam Prezes nie ma ściśle określonego terminu na odpowiedź. Tak czy owak należałoby ewentualnie go ponaglić.

Co do zażalenia to czy jest odnotowane w protokole rozprawy (posiedzenia?) że strona usiłowała złożyć zażalenie na zatrzymanie?

Abstrahując od kwestii przyjęcia zażalenia, dodam, że dotąd w tym wątku nie pojawiło się nic co by wskazywało, że samo zatrzymanie było bezzasadne.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron