zatarcie skazania

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

zatarcie skazania

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 7 lis 2006, 18:28

Zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc.
W 2004 roku mój mąż miał sprawę w sądzie (278§5). Mnie również prokuratura oskarżyła a następnie sąd z art. (233 kk) uznał winną. Swoją niewiedzą popełniłam błąd. Broniłam męża zamiast odmówić składania zeznań. Na ogłoszeniu wyroku Sąd uznał mnie winną ale odstąpił od wymierzenia kary. Ale wymierzył mi karę grzwny 400 zł, którą niezwłocznie uregulowałam.
Dzisiaj znowu powróciły moje wątpliwości:
Czytam w kk.

W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w Art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.
§ 3. W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
§ 4. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.
§ 5. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
§ 6. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania, z zastrzeżeniem Art. 76 § 2."

Nie jestem prawnikiem, więc moje pytanie dot. § 4 i 5.
Czy zatarcie nastąpiło już z mocy prawa po 1 roku czy mogę(powinnam) ubiegać się po 3 latach o zatarcie.
Cały czas byłam przekonana że § 4 dotyczy mojej osoby czy się myliłam?
Mój zakład pracy od nowego roku wystąpi z zapytaniem do KRS dot. karalności. Nie ukrywam że bardzo się boję i wszystko wskazuje na to że chroniąc inną osobę sama "narobiłam sobie kłopotów". Proszę o pomoc.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 lis 2006, 18:53

odstąpił od wymierzenia kary. Ale wymierzył mi karę grzwny 400 zł


Odstąpienie od wymierzenia kary i grzywna (która jest karą) to sprzeczność.

Czy to aby na pewno była grzywna?
Może raczej świadczenie pieniężne na okreśłony cel społeczny?

Jeśli Sąd rzeczywiście odstąpił od orzeczenia kary to stosuje się przepis o odstąpieniu od orzeczenia kary, a nie o zatarciu skazania na grzywnę.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 7 lis 2006, 19:21

Dostałam z Sądu pismo treści:
Sąd Rejonowy w zał. przesyła tytuł egzekucyjny odnośnie orzeczonego świadczenia pieniężnego w kwocie 400 zł od skazanej i zwraca się z uprzejmą prośbą o powiadomienie czy skazana dokonała powyższej wpłaty i w jakim terminie. W przypadku nieuiszczenia przez skazaną orzeczonego świdczenia można zwrócić się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności w celu skierowania do Komornika".
W dniu kiedy dostałam pismo od razu zapłaciłam i powiadomiłam o tym sąd podając do wglądu wowód wpłaty.

Dredd proszę powiedz czy moja kartoteka jest czysta, czy mogę spać spokojnie i pracodawca się o tym nie dowie. Wstydzę się tego niemiłosiernie. Nigdy nie miałam do czynienia z Sądem a tu taka wpadka.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 lis 2006, 20:20

orzeczonego świadczenia pieniężnego w kwocie 400 zł


A więc jednak świadczenie pieniężne a nie grzywna.

W dniu kiedy dostałam pismo od razu zapłaciłam


Kartotekę masz czystą jeżeli:
- od wydania wyroku w którym odstapiono od wymierzenia kary minęło więcej niż rok
- od wydania wyroku nie popełniłaś innego przestępstwa
- świadczenie pieniężne orzeczone wyrokiem jest zapłacone
- nie ma innych środków karnych orzeczonych tym wyrokiem, które nie zostałyby dotąd wykonane.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 7 lis 2006, 20:28

Dredd dziękuję ci za odpowiedź (zainteresowanie moim problemem) teraz wiem, że mogę spokojnie spać.
A tak swoją drogą to mam nauczkę na całe życie.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna1 » Wt, 20 mar 2007, 17:47

"Kartotekę masz czystą jeżeli:
- od wydania wyroku w którym odstapiono od wymierzenia kary minęło więcej niż rok
- od wydania wyroku nie popełniłaś innego przestępstwa
- świadczenie pieniężne orzeczone wyrokiem jest zapłacone
- nie ma innych środków karnych orzeczonych tym wyrokiem, które nie zostałyby dotąd wykonane".

Boże - Dredd ratuj, coś jest nie tak, mój pracodawca zwrócil sie na początku roku do centralnego rejestru do Koszalina (hurtem-wszyscy pracownicy-ustawa) z zapytaniem o karalność.Kilka dni temu przyszla informacja, że w mojej sprawie, zapytanie przeslano do CRS w Warszawie. Dlaczego? chcą mnie wyrzucić? czy coś jest nie tak? spelnilam wszystkie warunki o których wspomnialeś. Nic nie zataiłam w moim zapytaniu. Dla spokoju wyslalam dzisiaj do Sadu który orzekł wyrok - wniosek o zatarcie skazania (45 zł znaczek - profilaktycznie). Czy może zaistnieć pomyłka, czy sad mógł nie zawiadomić rejestru, że kwota zostala uregulowana. Jestem okropnie zdenerwowana, byłam dzisiaj w pracy ale nie mogłam pracować. Jestem sama i mam 2 dzieci na wychowaniu. Stąd moje zdenerwowanie. Co ja najlepszego narobilam. Jeżeli jesteś proszę odezwij się.
Anna1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 20 mar 2007, 23:56


Czy może zaistnieć pomyłka, czy sad mógł nie zawiadomić rejestru, że kwota zostala uregulowana.


Tego się nigdy nie da wykluczyć na odległość.

Być może wysłano zapytanie dalej z uwagi na to, że były jakies wpisy w KRK (niezależnie od tego czy już zatarte czy nie)

Trudno to oceniać nie znając szczegółów.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna1 » Śr, 21 mar 2007, 18:26

Witaj Dredd dzięki, że jesteś. że mi pomagasz.
Dzisiaj dzwoniłam do Sądu, aby zapytać, czy mój wniosek o zatarcie skazania, jest prawidlowo skonstruowany, czy nie trzeba uzupełnić, wycofać. Ku mojemu zdziwieniu, w kwietniu ma się odbyć posiadzenie i wydane postanowienie, mam być wezwana na rozprawę. Pogubiłam się więc zupełnie. Zapytałam czy ma to sens. I po co skoro kodeks karny wyraźnie wskazuje, że z mocy prawa kara ulega zatarciu. Ponadto dzisiaj (pytalam) na 100% jestem pewna (bo kiedys mialam watpliwości) że sąd w mojej sprawie odstąpił od wymierzenia kary ale zasądził świadczenie na rzecz Domu Dziecka. (a nie grzywnę). Ponadto zapytałam czy sąd zawiadomił rejestr karny o tym iż kwota została uregulowana i kiedy. Otrzymalam potwierdzenie, że TAK, cyt. informacja poszla do Ministerstwa. A więc sąd zawiadomił rejestr karny w koszalinie. A więc cos jest nie tak, dlaczego koszalin nie odpowiedzial że jestem czysta tylko przeslał do Warszawy? po co to posiedzenie sądu o zatarcie skazania. Dlaczego wniosek nie został odrzucony. W sądzie teraz chcą sprawdzić czy bylam karana. Może niepotrzebnie jest zlożony ten wniosek? Przepraszam za styl. Ale jestem bardzo zdenerwowana, nie nie wiem co robić. Wszystko jest tak jak powiedziałeś, ale występuje wciąż to ALE. Mam fajną pracę, kontakt z ludźmi, satysfakcję, boję się stracić to wszystko. Proszę jak widzisz coś czego ja nie dostrzegam to proszę podpowiedz. Dziękuję.
Anna1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna1 » Śr, 21 mar 2007, 18:30

Dredd ja NIGDY nie byłam (poza tym występkiem) karana. Nie miałam do czynienia z prawem.
Anna1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 21 mar 2007, 20:41

Ku mojemu zdziwieniu, w kwietniu ma się odbyć posiadzenie i wydane postanowienie


Skoro został złożóny wniosek to Sąd musiał wyznaczyć posiedzenie aby wniosek rozpoznać.

dlaczego koszalin nie odpowiedzial że jestem czysta tylko przeslał do Warszawy?


Nie wiem. Mogę tylko gdybać. Być może dlatego że cokolwiek kiedykolwiek w rejestrze pod Twoim nazwiskiem figurowało?

po co to posiedzenie sądu o zatarcie skazania. Dlaczego wniosek nie został odrzucony.


Nawet gdyby Sąd chciał Twój wniosek - jak to nazywasz "odrzucić" - to musiałby w tym celu wyznaczyć posiedzenie o którym ma obowiązek zawiadomić strony.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron