zasiłek alimentacyjny a rozwód

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

zasiłek alimentacyjny a rozwód

Postprzez randall_stevens » Pn, 17 lip 2006, 10:55

stan faktyczny:
Proces rozwodowy toczy się już pięć lat.
Mąż przebywa w więzieniu i nie płaci zasądzonych alimentów.
Tymczasem 31 sierpnia kończy się okres obowiązywania artykułu ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej, na podstawie którego osoby zamężne mogły pobierać tę zaliczkę pod warunkiem złożenia pozwu o separację lub rozwód.
Ponieważ ani rozwodu ani separacji jeszcze nie orzeczono (czemu kobieta nie jest przecież winna), więc zaliczka alimentacyjna dłużej jej nie przysługuje.
Sytuacja wydaje się bez wyjścia.
Może ktoś ma jakiś pomysł?
randall_stevens
 

Postprzez Dredd » Pn, 17 lip 2006, 12:23

Mozna rozważyć wystąpienie o alimenty od dziadków dziecka ze strony ojca siedzącego w więzieniu (oczywiście o ile dziadkowie żyją)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez randall_stevens » Pn, 17 lip 2006, 12:47

Tak, to dobry pomysł, chociaż nie mam pewności co do istnienia dziadków. Ale czy można wystąpić przeciwko dziadkom jeszcze przed orzeczeniem rozwodu? Alimenty zostały zasądzone tymczasowo na okres sprawy. Czy tu nie zajdzie jakiś konflikt.

A czy istnieją jakieś możliwości przyspieszenia procesu? Wiadomo, że procedura tego nie przewiduje, ale czy ustne lub pisemne wnioskowanie o wyznaczanie możliwie najbliższego terminu rozprawy właśnie z powyższych względów może zostać uwzględnione?

I jeszcze jedno - pomysł troche kamikadze - czy można brać już pod uwagę skargę na przewlekłość postępowania? Może skargę do prezesa sądu?
randall_stevens
 

Postprzez Dredd » Pn, 17 lip 2006, 21:53

Ale czy można wystąpić przeciwko dziadkom jeszcze przed orzeczeniem rozwodu? Alimenty zostały zasądzone tymczasowo na okres sprawy. Czy tu nie zajdzie jakiś konflikt.


Nie sądzę. W każdym razie nic mi nie przychodzi do głowy. Problem byłby gdyby stroną sprawy alimentacyjnej miał być rozwodzący się małżonek (z uwagi na treść art. 445 k.p.c.)

A czy istnieją jakieś możliwości przyspieszenia procesu? Wiadomo, że procedura tego nie przewiduje, ale czy ustne lub pisemne wnioskowanie o wyznaczanie możliwie najbliższego terminu rozprawy właśnie z powyższych względów może zostać uwzględnione?

I jeszcze jedno - pomysł troche kamikadze - czy można brać już pod uwagę skargę na przewlekłość postępowania? Może skargę do prezesa sądu?


Nie jestem pewien, ale zdaje mi się, że o "przyśpieszaniu spraw" i skargach na przewlekłość już bywało na forum. Spróbuj na początek skorzystać z wyszukiwarki.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron