Wzor umowy przedwstepnej - prosze o ocene

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Wzor umowy przedwstepnej - prosze o ocene

Postprzez borsukk » N, 13 maja 2007, 17:25

Czy ktos moze zerknac czy napisana przeze mnie/internet umowa przedwstepna jest sformuowana bezpiecznie dla mnie i sprzedajacego?
UMOWA PRZEDWSTĘPNA KUPNA-SPRZEDAŻY

Zawarta w dniu ................................. w ...................................... pomiędzy ........................................................................................, zamieszkałym w miejscowości .......................................... przy ul. ................................................................................., legitymującym się dowodem osobistym ................................, PESEL ..........................., oraz ..................................................................................., zamieszkałą w miejscowości .......................................... przy ul. ........................................................................, legitymującą się dowodem osobistym ................................, PESEL ..........................., zwanymi dalej w treści umowy "Sprzedającymi", a ........................................................................................, zamieszkałym w miejscowości .............................................. przy ul. ...................................................................., legitymującym się dowodem osobistym ................................, PESEL ..........................., zwanym w treści umowy "Kupującym".

§ 1.
Przedmiotem umowy jest zobowiązanie do kupna-sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego w ......... przy ul. ............................, w tym pomieszczeń przynależnych ......................., .............................

§ 2.
1. Sprzedający oświadczają, że przysługuje im prawo wymienione w § 1. Jako dowód Sprzedający przedstawiają akt notarialny kupna wyżej wymienionego prawa nr ....................................... sporządzony przez kancelarię .......................................................................................................................... oraz zaświadczenie do sprzedaży wydane przez Spółdzielnię Mieszkaniową ................. z siedzibą .............. przy ul. .....................
2. Sprzedający oświadczają, że lokal opisany w punkcie 1. nie jest obciążony roszczeniami osób trzecich, jak również, że jest wolny od wszelkich innych długów i obciążeń oraz ograniczeń w rozporządzaniu, a także że nie toczy się przeciwko nim postępowanie egzekucyjne.
3. Gdyby po zawarciu niniejszej umowy ujawniło się istnienie jakiegokolwiek obciążenia zbywanego prawa, Sprzedający zobowiązują się je uregulować.

§ 3.
Sprzedający oświadczają, że zobowiązują się sprzedać Kupującemu prawo określone w § 1. niniejszej umowy za cenę ............................................ (słownie: ...............................................................................................................................), natomiast Kupujący zobowiązuje się do jego kupna za podaną cenę.

§ 4.
1. W dniu podpisania niniejszej umowy Kupujący wypłaca Sprzedającemu gotówką zadatek w wysokości ..................... (słownie: ........................................................ ............................................................), a Sprzedający potwierdzają jego odbiór. Pozostała część ceny zostanie zapłacona przez Kupującego w dniu zawarcia umowy właściwej.
2. Sprzedający oświadczają, że otrzymali od Kupującego wyżej wymienioną kwotę zadatku i odbiór jej niniejszym kwitują. W przypadku niewykonania umowy przez Sprzedającego zwrócą oni Kupującemu zadatek w podwójnej wysokości.
3. W przypadku niewykonania umowy przez Kupującego zadatek przepada na rzecz Sprzedających.

§ 5.
Kupujący zastrzega możliwość cesji prawa do zakupu prawa określonego w § 1. na rzecz .........................................................., legitymującego się dowodem osobistym ................................, PESEL ..........................., a Sprzedający nie wykazują sprzeciwu wobec takiej cesji.

§ 6.
Strony zobowiązują się do zawarcia w formie aktu notarialnego właściwej umowy kupna-sprzedaży prawa wymienionego w § 1. w terminie do dnia ........................., za cenę określoną w § 3 niniejszej umowy. Wypłacona Sprzedającym kwota zostanie pomniejszona o wysokość zadatku określonego w § 4, punkcie 1.

§ 7.
Wydanie przedmiotu umowy nastąpi w ciągu dwóch tygodni od dnia zawarcia właściwej umowy sprzedaży. Do czasu wydania przedmiotu umowy Sprzedający zobowiązują się pokryć wszystkie rachunki związane z użytkowaniem lokalu.

§ 8.
Koszty sporządzenia umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży, umowy właściwej oraz podatku od czynności cywilnoprawnych ponosi Kupujący.

§ 9.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 10.
W sprawach nieuregulowanych postanowieniami niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.


§ 11.
Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron umowy.



Sprzedający: Kupujący:

.................................................. ..........................................
..................................................

-----------------------------------------------------------------------
Duzo czytania, ale moze ktos bedzie mogl to tez potem wykorzystac.. Prosze o uwagi
borsukk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » N, 13 maja 2007, 19:57

Moim zdaniem BOMBA:))))))
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 13 maja 2007, 20:52

Nie mam teraz czasu dokładnie całej umowy analizować, ale wydaje mi się, że można na podstawie tej umowy twierdzić że kwestia zadatku jest w niej uregulowana nieco inaczej niż w kodeksie cywilnym (moim zdaniem mniej korzystnie dla sprzedającego), ale być może taka jest zgodna wola obu stron aby było to nieco inaczej niż w k.c.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pn, 14 maja 2007, 20:12

Nie mam kodeksu przed sobą, ale nie łapię co tu jest bardziej korzystne dla sprzedajacego? Przecież zadatek własnie dokładnie na tym polega w przeciwieństwie do zaliczki. Jesli bładzę proszę o światło:)))))))
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 14 maja 2007, 22:26

Treść umowy wskazuje wg mnie, że zwrot zadatku należy się w każdym wypadku niedojścia umowy do skutku.
Natomiast kodeks cywilny zawiera w tej kwestii istotne ograniczenie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 15 maja 2007, 00:50

Dziękuję za światło:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron