Wyrok na oszusta z allegro - co dalej?

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Postprzez Dredd » Śr, 18 sty 2006, 23:41

Orzeczenie to przytaczają w komentarzu do art. 72 kk bez zastrzeżeń Piotr Hofmański i Lech Paprzycki (jeśli mnie pamięć nie myli, sędziowie SN).


Jeśli Ciebie myli to w takim razie mnie też ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jester00 » Cz, 19 sty 2006, 08:27

Czyli mam napisać do Sądu "Zgodnie z art. 178 §1 KKW zwracam się do Sądu o odwieszenie kary zasądzonej w wyroku (...), gdyż skazany nie naprawił szkody oraz o określenie terminu, w jakim skazany zobaowiązany jest tą szkodę naprawić."?

Dzięki i pozdrawiam :)
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 19 sty 2006, 08:40

Czyli mam napisać do Sądu "Zgodnie z art. 178 §1 KKW zwracam się do Sądu o odwieszenie kary zasądzonej w wyroku (...), gdyż skazany nie naprawił szkody


Na razie ograniczyłbym się do wniosku o zarządzenie wykonania kary. Zakreślanie terminu przez Sąd nie leży w Twoim interesie a jeżeli Sąd uzna to za konieczne to i tak termin zakreśli.

Jeśli złożysz wniosek tylko o zarządzenie wykonania kary Sąd będzie musiał wyznaczyć posiedzenie w tej kwestii (nie zależnie od tego, czy uzna że należy karę odwiesić czy też że nie jest to możliwe bez wyznaczenia terminu naprawienia szkody). Czasem sama informacja o wyznaczeniu takiego posiedzenia skłania skazanych do wywiązania się z obowiązków wynikających z wyroku. Warto spróbować. Z terminem zawsze jeszcze zdążysz.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Kontynuując wątek

Postprzez jester00 » Cz, 16 lut 2006, 11:49

na moje pismo z pytaniem o termin zapłaty przez skazanego otrzymałem to:
Obrazek
Co radzicie dalej?
Pozdrawiam :)
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 16 lut 2006, 19:38

Co radzicie dalej?


Czy złożyłeś wniosek o zarządzenie wykonania kary czy tylko pytanie o termin naprawienia szkody?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jester00 » Cz, 16 lut 2006, 22:32

Złożyłem pismo, w którym zawarłem pytanie o termin jak i zdanie "rozumiem, że mogę żądać wykonania kary, jeśli zobowiązany nie naprawił szkody przez okres od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia dzisiejszego (10.01.2006)".
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 16 lut 2006, 22:43

Na początek kilka słów o ostatnim piśmie Sądu: Sąd niestety podszedł do sprawy czysto biurokratycznie. Współczuję. Poza tym, Sąd popada w ostatnim piśmie w sprzeczność. Powiada że oskarżony ma 3 lata na zapłatę (te jeszcze nie minęły) a z drugiej strony twierdzi, że możesz wszcząć egzekucję (czyli wskazuje, że obowiązek oskarżonego jest już wymagalny).

Po pierwsze, złożyłbym (jak już wcześniej pisałem) jednoznaczny i stanowczy wniosek o zarządzenie wykonania kary (nawet jeśli Sąd wykonania kary nie zarządzi - samo wyznaczenie posiedzenia w tej sprawie przez Sąd - co będzie musiało się stać po złożeniu wniosku - może wpłynąć na oskarżonego)

Po drugie być może podjąłbym kroki w kierunku wszczęcia egzekucji komorniczej

Po trzecie wniósłbym - z tzw. ostrożności procesowej - o zakreślenie terminu naprawienia szkody w postępowaniu wykonawczym (zdecydowanie krótszego niż 3 lata)

W tej kwestii zwróć uwagę na cytowany przez Darka wyrok:

Na marginesie dodać należy, iż nieorzeczenie w wyroku o czasie i sposobie wykonania nałożonych na podstawie art. 72 kk obowiązków jest wprawdzie wadliwe, ale nie dyskwalifikuje całego orzeczenia, nawet jeśliby się ono w takim kształcie uprawomocniło. Zasadnie w swym wniosku Prokurator wskazał, że określenie tych elementów jest możliwe w postępowaniu wykonawczym, w trybie określonym przepisami art. 178 § 1 kkw, przy wykorzystaniu dyspozycji art. 74 § 1 kk.


Zresztą wszystko masz tu już wcześniej wyłożone. Osobiście dziwię się że dotąd nie złożyłeś wniosku o zarządzenie wykonania kary.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jester00 » Cz, 16 lut 2006, 22:51

Dziękuję :)
Jutro pisze pismo i zawoże do sądu.
Dam znać jak się sprawa potoczy.
Pozdrawiam
jester00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lio » Pt, 17 lut 2006, 02:11

WItam;
a ja mam pytanie bo mam podobna sprawe art. 286 § 1 kk !

koles mnie wyrolowal 3 lata temu na 200 zl prokuraura nie mogla doknczyc sprawy bo koles wyjechal do Irlandii kase zarabiac ! W styczniu dostalem list z prokuratury ze koles jest juz w Polsce zostal przesluchany i sie przyznal do wysztkiego ! Prokuratura wniosla do sadu oskarzenie bez przeprowadzenie rozprawy i wymierzenie mu kary nakazala tez obowiazek naprawienia szkody w calosci na rzecz pokrzywdzonego (rozprawa 5 marca)!!!

I moje pytanie czy sad mi przyna tylko te 200zl a jakies zadosc uczynienie jakies odsetki ???

Czy musial bym wnosic sprawe cywilna (adhezyjna ) by dostac jakies odsetki od tej sumy i na ile bym mogl liczyc zł tych odsetek ? (jakie sa koszta takiej sprawy )

Pozdrawiam
lio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 17 lut 2006, 17:51

I moje pytanie czy sad mi przyna tylko te 200zl a jakies zadosc uczynienie jakies odsetki ???


W tym trybie jaki zastosował prokurator dostaniesz tylko należnośc główną (bez odsetek)

Czy musial bym wnosic sprawe cywilna (adhezyjna ) by dostac jakies odsetki od tej sumy


Tak

na ile bym mogl liczyc zł tych odsetek?


odsetki ustawowe

(jakie sa koszta takiej sprawy )


W trybie pozwu adhezyjnego (rozpoznawanego łącznie ze sprawą karną) powód zwolniony jest od wpisu od pozwu. Co do dalszych kosztów to orzeka o nich Sąd w wyroku.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość