wypowiedzenie zmieniające

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wypowiedzenie zmieniające

Postprzez Waga » N, 14 lip 2002, 18:15

W związku ze zmianami w firmie i oszczednością kosztów podjęto uchwałę o połączeniu dwóch magazynów w jeden z 3 osobową obsadą i likwidacją jednego stanowiska samodzielnego magazyniera. Pracownik ten otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy na stanowisko /praca przy wtryskarce/ , którego nie przyjął i utrudniał rozpoczęcie inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej . W końcu wyraził zgodę na inwentaryzację która została już zakończona. Sam został oddelegowany na czas upływu 3 m-cznego wypowiedzenia zmieniającego na stanowiska portiera na 2 zmiany bez godzin nocnych . W zwiazku z nowym proponowanym stanowiskiem pracownik ten został wysłany na badania lekarskie , gdzie lekarz nie pozwala na pracę przy tym stanowisku ani sprzątaczki /nadmieniam że osoba ta posiada podstawowe wykształcenie/,pisząc jednocześnie że może pracować bez godzin nocnych. To trochę Dziwne ale zostawmy to. Pracownik złożył odwołanie o przywrócenie na dawne stanowisko/magazynier/ i straszy sądem. Czy ma szanse wygrać w sądzie pracy?
Waga
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » N, 14 lip 2002, 20:28

Pracownik tylko wtedy ma szansę wygrania sprawy, gdy wypowiedzenie zmieniające jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. (Art. 45. § 1 kp)

Z tego, co napisałaś wynika, że zostały zachowane zasady postępowania wobec tego uważam, że sąd pracy nie uwzględni żądania pracownika.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

wypowiedzenie

Postprzez waga » N, 14 lip 2002, 22:16

Czy pracownik może podważyć decyzje że z czterech magazynierów wybrano akurat jego. Kierowano się wyższym wykształceniem pozostałych i młodszych wiekiem.
waga
 

Postprzez Wiesia » N, 14 lip 2002, 22:42

Pracownik oczywiście może, sądzę jednak, z dużą dozą pewności, że mu to nic nie da.

W najgorszym razie sędzia (jak będzie miał/a miękkie serce) będzie dążył/a do ugody, tzn. zaproponuje jakieś odszkodowanie, ale zostawi to do waszej decyzji. Ewentualnie będzie odraczał/a lub zawiesi sprawę bezterminowo tj. do poprawy sytuacji finansowej w zakładzie.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 15 lip 2002, 09:22

Mam nieco inne zdanie niż Wiesia. W podanym opisie istotna jest następująca okoliczność:

W zwiazku z nowym proponowanym stanowiskiem pracownik ten został wysłany na badania lekarskie , gdzie lekarz nie pozwala na pracę przy tym stanowisku.


Uważam, że badania lekarskie powinny być wykonane przed dokonaniem wypowiedzenia zmieniającego i zaproponowaniem pracownikowi nowego stanowiska. Skoro bowiem pracownik nie może podjąć pracy na proponowanym stanowisku, propozycja staje się bezprzedmiotowa.
Z opisu nie wynika, czy pracodawca albo pracownik wykorzystali swoisty tryb odwoławczy (ponowne badanie), przewidziany w § 5 rozporządzenia MPiPS z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DZ. U. Nr 69, poz. 332, ze zm.). Jeśli nie, może to być okoliczność przemawiająca na niekorzyść pracodawcy.


Czy pracownik może podważyć decyzje że z czterech magazynierów wybrano akurat jego. Kierowano się wyższym wykształceniem pozostałych i młodszych wiekiem.


Powstaje pytanie, czy wykształcenie jest istotnym kryterium z punktu widzenia obowiązków magazyniera. Czy ten magazyn jest aż tak skomplikowany, że magazynier musi mieć wykształcenie wyższe ? Co do wieku magazynierów – tu też opinie mogą być różne. Z jednej strony można argumentować, że pracownik młodszy jest sprawniejszy, uważniejszy, bardziej spostrzegawczy (cechy istotne na stanowisku magazyniera), z drugiej strony niekiedy – jeśli wiek jest połączony z dłuższym stażem pracy – doświadczenie zawodowe także może mieć istotne znaczenie. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

Ponieważ nie znam wszystkich okoliczności sprawy, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie:

Pracownik złożył odwołanie o przywrócenie na dawne stanowisko/magazynier/ i straszy sądem. Czy ma szanse wygrać w sądzie pracy?
,
nie jest możliwe. Warto jednak poddać analizie okoliczności, o których wspomniałem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Pn, 15 lip 2002, 11:57

Z całym szacunkiem dla wiedzy Marcina podtrzymuję swoje zdanie.

Stanowisko moje opieram na tym, że kilka takich procesów już widziałam, w niektórych uczestniczyłam.

Tym niemniej ze wskazówek Marcina warto skorzystać. :)
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 15 lip 2002, 19:56

Stanowisko moje opieram na tym, że kilka takich procesów już widziałam, w niektórych uczestniczyłam.


Wiesiu, czy uczestniczyłaś w procesie w sprawie, w której pracodawca w wypowiedzeniu zmieniającym zaproponował pracownikowi stanowisko, na którym nie może świadczyć pracy z uwagi na stan zdrowia ? A jeśli tak, jakie było rozstrzygnięcie i jak je sąd uzasadnił ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Pn, 15 lip 2002, 22:49

Tak jak napisałam wyżej w większości spraw sąd nic nie rozstrzygnął a sprawy umierały śmiercią naturalną.

Roztoczona przez stronę pozwaną wizja upadku zakładu i konieczności zwolnienia większej ilości osób w przypadku nie przeprowadzenia w porę restrukturyzacji z reguły przekonująco wpływa na sąd.

Wydaje, więc on postanowienia z żądaniem uzupełnienia dokumentacji, przesłuchuje kolejnych świadków, świadkowie się boją, nie stawiają się na rozprawę, wyznaczane są kolejne rozprawy, sąd nakłania do zawarcia ugody pozasądowej, czas mija...

Tak szczerze to nie uczestniczyłam w procesie, o który pytasz. Niemożność świadczenia pracy na innym stanowisku z uwagi na stan zdrowia. Jakoś nikt na to nie wpadł.

Ponieważ jednak Waga pisze o „dziwnym” orzeczeniu lekarza, więc już oczyma duszy widzę ten proces ;) Pracownik żąda przywrócenia na dawne stanowisko. Ale tego stanowiska już nie ma. Do magazynu wstawili komputery a on nie umie ich obsługiwać na przykład.

Marne szanse. No może gdybyś był jego pełnomocnikiem? To rozporządzenie MPiPS z dnia 30 maja 1996 r. to dobry kierunek. :) :) :)
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 16 lip 2002, 20:12

Roztoczona przez stronę pozwaną wizja upadku zakładu i konieczności zwolnienia większej ilości osób w przypadku nie przeprowadzenia w porę restrukturyzacji z reguły przekonująco wpływa na sąd.

Wydaje, więc on postanowienia z żądaniem uzupełnienia dokumentacji, przesłuchuje kolejnych świadków, świadkowie się boją, nie stawiają się na rozprawę, wyznaczane są kolejne rozprawy, sąd nakłania do zawarcia ugody pozasądowej, czas mija...



Tu jest sytuacja nieco inna. Jeśli dokonano wypowiedzenia zmieniającego, sąd powinien zbadać nie tylko, czy było ono zasadne, ale i czy prawidłowo zaproponowano nowe stanowisko. Nie wykluczam, ze w sprawie łatwiej byłoby wybronić wypowiedzenie definitywne (z odprawą).


Tak szczerze to nie uczestniczyłam w procesie, o który pytasz. Niemożność świadczenia pracy na innym stanowisku z uwagi na stan zdrowia. Jakoś nikt na to nie wpadł.


Kiedyś musi być ten pierwszy raz ;).

Ponieważ jednak Waga pisze o „dziwnym” orzeczeniu lekarza, więc już oczyma duszy widzę ten proces ;)


Tym bardziej prosiłoby się o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego, o czym pisałem ;).

Pracownik żąda przywrócenia na dawne stanowisko. Ale tego stanowiska już nie ma. Do magazynu wstawili komputery a on nie umie ich obsługiwać na przykład.


Pracodawca powinien liczyć się z orzeczeniem przywracającym pracownika do pracy. Inna rzecz, że w tej konkretnej sprawie skłaniałbym się ewentualnie (zakładając zasadność powództwa) raczej ku odszkodowaniu, nawet jeśli pracownik żądałby przywrócenia do pracy (niskie kwalifikacje, zachowanie po dokonaniu wypowiedzenia - utrudnianie inwentaryzacji - przemawiają za uznaniem przywrócenia do pracy za niecelowe).

Marne szanse. No może gdybyś był jego pełnomocnikiem? To rozporządzenie MPiPS z dnia 30 maja 1996 r. to dobry kierunek. :) :) :)


Być może :).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

wypowiedzenie

Postprzez Waga » Śr, 17 lip 2002, 20:46

Przeczytałam Wasze wypowiedzi i dziękuje za pomoc. Dodam że pracownik który otrzymał wypowiedzenie miał aktualne badania lekarskie na stanowisku magazyniera, gdzie miesięcznie przerzuca się tony surowców . Zakład wysyłając na badania dotyczące zmiany stanowiska nie spodziewał się, że otrzyma takie zaświadczenie lekarskie. Wybór padł na tego pracownika ze względów braku odpowiedniej wspólpracy z drugą osobą współodpowiedzialną za magazyn. Pozostali pracownicy magazynu nie mają wyższego wykształcenia lecz wyższe niż podstawowe. Osoba z wypowiedzeniem miała plecy u czł.zarządu /został wcześniej odwołany ze stanowiska/ więc była "nietykalna " i nie ma zadnych kar w aktach.
Waga
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron