Wypowiedzenie zlecenia...

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Wypowiedzenie zlecenia...

Postprzez aaaciek » Śr, 15 cze 2005, 10:44

Witam

Mam pytanie i prosze o możliwie szybką odp....

Czy Zlecenidawca może wypowiedzieć Zleceniobiory Umowe zlecenia o czynnej współpracy na podstawie art. 746. § 1 k.c., pomimo tego iż w Umowie jest wyraźny zapis, że jest ona (Umowa) "bez możliwości wypowiedzenia" na okres jej trwania?

Zleceniodawca argumentuje wypowiedzenie "ważną przyczyną" tj. brakiem współpracy - a współpracy doraźnej brak tytułem braku bieżących zleceń ze strony Zleceniodawcy - co nie zmienia faktu, że Zleceniobiorca jest na nie nieustannie przygotowany, co wiąże się z kosztami związanymi z ciągłym pozostawaniem "w stanie gotowości" - dodam Zleceniobiorca utworzył, konkretnie pod Umowe zlecenia, specjalny dział na czas trwania Umowy.

Pozdrawiam i z góry wielkie dzięki za szybka odpowiedź.
maciek
aaaciek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 16 cze 2005, 08:30

Taki "wyraźny zapis" wyraźnie narusza bezwzględnie obowiązującą normę art. 746 § 3 kc.

Kodeks cywilny w art. 746 stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Również przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Por. też wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 roku, sygn. akt IV CK 640/03.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron