wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez marsylianka88 » So, 23 lis 2013, 12:04

Witam!

Mam spory problem z wypowiedzeniem umowy a mianowicie jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale na zastępstwo. Mój okres wypowiedzenia wynosi tylko 2 dni, co nie stanowi większego problemu. Problemem jest, że jestem zatrudniona jako osoba pełniąca obowiązki kierownika. W moim miejscu pracy nie ma żadnej innej osoby, która obejmowałaby stanowisko wyższe od mojego. W związku z tym nie wiem na jakiej zasadzie będzie liczony mój okres wypowiedzenie jeśli będę chciała rozwiązać umowę. Zdaję sobie sprawę, że wypowiedzenie umowy będę musiała wysłać, aż do Poznania (gdyż tam znajduje się siedziba mojej firmy) listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, ale interesuje mnie najbardziej od jakiego dnia mam liczyć okres wypowiedzenia. Od dnia podpisania przeze mnie wypowiedzenia umowy i wysłania go do Poznania (czyli data pieczątki na kopercie) czy data przyjęcia listu przez pracownika firmy? Również interesuje mnie czy mogłabym wysłać scan wypowiedzenia umowy mailem do przełożonych, żeby wypowiedzenie liczyło się od dnia podpisania przez go przeze mnie? (z tego co się orientuję umowy oraz wypowiedzenia umów nie mogą być wysyłane mailowo, ale wolę się upewnić).
Jeśli ktoś znajdzie chwilę czasu będę ogromnie wdzięczna za pomoc, gdyż sprawa jest pilna!
Dodam jeszcze tylko, że osoba pełniąca funkcję mojego bezpośredniego przełożonego odwiedza nasze miejsce pracy 1x na 2 msce.
marsylianka88
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 23 lis 2013, 11:46

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez adwokat prawo pracy » N, 5 sty 2014, 11:27

W sumie ciekawy problem, ale można sobie z nim poradzić. Należy zacząć od tego, że co prawda kodeks pracy zastrzega dla oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę formę pisemną. Nie jest to jednak forma zastrzeżona pod rygorem nieważności. Zatem złożenie wypowiedzenia w każdej innej formie będzie skuteczne. W przypadku gdy takie oświadczenie składa pracodawca, to będzie ono bezprawne, a pracownik będzie mógł odwołać się do Sądu Pracy, natomiast jeśli robi to pracownik, to nie ma na to żadnej sankcji. Wypowiedzenie będzie skuteczne. Proponuje zatem rozesłać maile do przełożonych z opcją informacji o tym, czy odbiorca odebrał maila, a także poinformować ich o tym telefonicznie przy świadkach.
adwokat prawo pracy
 
Posty: 4
Dołączył(a): N, 5 sty 2014, 11:20

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez maxs » Pt, 10 sty 2014, 16:10

[quote="adwokat prawo pracy"]Proponuje zatem rozesłać maile do przełożonych z opcją informacji o tym, czy odbiorca odebrał maila, a także poinformować ich o tym telefonicznie przy świadkach.[/quote]

Nie wiem, czy w każdym przypadku tak jest, ale niektóre konta mailowe pozwalają na ignorowanie raportu o dostarczeniu maila.
maxs
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 10 sty 2014, 16:02

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez adwokat prawo pracy » Pt, 17 sty 2014, 00:08

A niektóre nie. Poza tym w razie czego jak się w sądzie przedstawi dwadzieścia wydruków e-mail, to pracodawcy ciężko będzie się wyjaśnić, że akurat - dziwnym trafem - nikt nie przeczytał maila.
adwokat prawo pracy
 
Posty: 4
Dołączył(a): N, 5 sty 2014, 11:20

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez marsylianka88 » Cz, 27 lut 2014, 13:39

ok, wolę jednak wysłać wypowiedzenie pocztą za potwierdzeniem odbioru, tylko interesuje mnie od kiedy liczony będzie okres wypowiedzenie? dziś wysyłam pismo, które dojdzie jutro w takim razie od kiedy mam liczyć te 3 dni okresu wypowiedzenia? od jutra?
marsylianka88
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 23 lis 2013, 11:46

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez drwalek87 » Pt, 21 lis 2014, 17:25

Od momentu rozpatrzenia tego wypowiedzenia, pozytywnie
drwalek87
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 13 lis 2014, 13:21

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez felly » So, 21 gru 2019, 10:24

I jak udało C i się? Mam podobny problem, a pracodawca mnie sądem straszy... I nie wiem, co mam robić.
felly
 
Posty: 66
Dołączył(a): Cz, 13 cze 2019, 15:18

Re: wypowiedzenie umowy o pracę na odległość

Postprzez assa » N, 22 gru 2019, 20:41

Myślę że do sprawy by nie doszło, bo jednak masz prawo wypowiedzieć umowę, nawet na odległość, ale musisz jakoś rozwiązać okres wypowiedzenia wskazany w umowie. Jeśli go nie dopełnisz, to możesz nie tylko dostać niekorzystne świadectwo pracy, ale także i wezwanie do sądu. Wyrok może być różny, ale pamiętaj, że zawsze przysługuje Ci odwołanie do sądu wyższej instancji.
assa
 
Posty: 46
Dołączył(a): Cz, 27 cze 2019, 11:12


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron