wypełnianie świadectwa pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wypełnianie świadectwa pracy

Postprzez Justyna » Pt, 21 lut 2003, 14:53

Wypisując świadectwo pracy nalezy wpisać okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Takim okresem jest oczwiście czas choroby pracownika.
A czy zwolnienie od pracy w celu sprawowowania opieki nad chorym dzieckiem czy innym czlonkiem rodziny równiez nalezy w świadectwie pracy wpisywać?
Justyna
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 21 lut 2003, 15:37

A czy zwolnienie od pracy w celu sprawowowania opieki nad chorym dzieckiem czy innym czlonkiem rodziny równiez nalezy w świadectwie pracy wpisywać?


Tak, o ile za ten okres pobierano zasiłek opiekuńczy (art. 7 pkt. 1 lit.b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zw. z art. 32 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Justyna » Wt, 4 mar 2003, 16:52

Było to jedyne zwolnienie pracownika w br - na 10 dni w lutym - opieka nad członkiem rodziny.

Czy za ten okres pracownik otrzymuje wynagrodzenie (do 33 dni?) czy od razu zasilek opiekunczy?

Bo juz mi sie wszystko pomieszalo.

I wtedy rozwiaze sie problem wpisania w odpowiednia pozycje w świadectwie pracy - czy wpisac w pozycje o okresch nieskładkowych przypadajacych w okresie zatrudnienia ...? (pkt 10) wg Rozporz. MPiPS w spr. szczegółowej treśc świadectwa pracy...) czy w poz. 4 - niezdolnośc do pracy - za która pracownik otrzymał wynagrodzenie.
???

pomóżcie
Justyna
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 4 mar 2003, 17:05

Art. 92. § 1 kodeksu pracy:

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,

2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.


Przepis nic nie mówi o opiece nad członkiem rodziny. Za ten okres nieobecności w pracy nie należy się zatem wynagrodzenie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Konstans » Śr, 5 mar 2003, 01:10

Czy za ten okres pracownik otrzymuje wynagrodzenie (do 33 dni?) czy od razu zasilek opiekunczy?

Zasiłek ten nie jest wynagrodzeniem chorobowym.
Zasiłek opiekuńczy wypłaca:
1) zakład pracy zatrudniający ponad 20 osób lub
2) ZUS gdy zatrudnionych jest do 20 pracowników
(art. 61 o świadczeniach pieniężnych z ub. społecznego w razie choroby i macierzyństwa Dz.U. z 1999r Nr 60 poz. 636 z późn. zm)
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Justyna » Śr, 5 mar 2003, 12:01

dziekuje Wam
Justyna
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Justyna » Śr, 5 mar 2003, 14:30

jeszcze jedno pytanie... a co sie dzieje gdy zwolnienie przekracza okresy wym. w art. 33 Ustawy o świadcz. pien. z ubezp. społ. w razie choroby i macierzyństwa?
Justyna
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Konstans » Śr, 5 mar 2003, 14:52

Wówczas po prostu zasiłek opiekuńczy nie przysługuje
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość