wypadek - umorzenie dochodzenia

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

wypadek - umorzenie dochodzenia

Postprzez Tadeusz » N, 27 cze 2004, 11:28

W październiku ubiegłego roku miał miejsce wypadek drogowy. Około godziny 22.30 piesz, idąc poza terenem zabudowanym, został potrącony przez samochód. Kierowca zbiegł z miejsca wypadku. Nie został ustalony do chwili obecnej. Policja przeprowadził w przedmiotowej sprawie dochodzenie, które zostało umorzone na podstawie art, 17 § 1 pkt 1 k.p.k. Prowadzący dochodzenie przyjął bowiem, że sprawcą wypadku jest sam poszkodowany. W uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu napisał m. in. :"Powołany w sprawie biegły sądowy z zakresu medycyny w wydanej opinii stwierdził, że poszkodowany w momencie urazu PROWDOPODOBNIE znajdował się w pozycji leżącej na jezdni. Należy z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć stojącą sylwetkę w momencie wypadku" Sam poszkodowany w swoich zeznaniach podał, że w chwili potrącenia go przez samochód szedł poboczem.

W związku z powyższym mam pytanie:

1. Jeżeli biegły nie wypowiedział się jednoznacznie co do pozycji poszkodowanego w chwili wypadku, to czy można całą winą za spowodowanie wypadku obarczyć poszkodowanego?

2. Czy w sytuacji, gdy nie został ustalony kierowca, który potrącił poszkodowanego można całą winę przypisać tylko poszkodowanemu? Przecież nie jest znane zachowanie się kirowcy. A może był pod wpływem alkoholu albo jechał bez świateł? Przecież w tym momencie nie można wykluczyć nagannego, niezgodnego z prawem zachowania się kierującego pojazdem.

Tadeusz
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 27 cze 2004, 13:38

Rzeczywiście w świetle podanych przez Ciebie okoliczności decyzja o powodach umorzenia może wydawać się kontrowersyjna. Choć oczywiście trudno się jednoznacznie wypowiadać bez znajomości wszystkich okoliczności i dowodów w sprawie.
Podzielam Twój pogląd, że niewłaściwe zachowanie pokrzywdzonego nie musi wykluczać winy kierowcy.
Sensowniejsze wydawałoby się chyba umorzenie postępowania z powodu niewykrycia sprawcy (ale może organom ścigania bardziej na rękę było umorzyć z innego powodu - np. by już nie wracać do tej sprawy w przyszłości)

Zawsze można rozważyć zaskarżenie decyzji o umorzeniu postępowania (pamiętaj o terminach przewidzianych na tę czynność)

Co do biegłego to zdaje się że wykluczył on pozycję stojącą pokrzywdzonego a to może być istotne nawet przy braku pewności co do dokładnego zachowania pokrzywdzonego
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron