Wypadek

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

Wypadek

Postprzez ines20 » Wt, 10 sie 2004, 12:34

Kochani może ktoś się spotkał z takim przypadkiem i mi coś podpowie? Pan X był trzeźwy, miał wypadek ze skutkiem śmiertelnym nie ze swojej winy (pieszy wtargnął na jezdnię) uznanej przez policję, pan X składał zeznania na policji, są świadkowie, został on skierowany na badania do instytutu medycyny pracy. I teraz pytanie: jak takie coś wygląda, czy badają klientowi wszystkie narządy i zmysły, czy w wyniku negatywnym mogą zabrać prawko. I drugie pytanie: czy prokuratura może Panu X postawić jakieś zarzuty (nie wiem .. nieumyślne spowodowanie śmierci.....) Podpowiedzcie coś, bo nigdy nie miałam do czynienia z taką sprawą i bardzo to ważne dla mnie, please!!!!
ines20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 10 sie 2004, 14:56

Kochani może ktoś się spotkał z takim przypadkiem i mi coś podpowie? Pan X był trzeźwy, miał wypadek ze skutkiem śmiertelnym nie ze swojej winy (pieszy wtargnął na jezdnię) uznanej przez policję, pan X składał zeznania na policji, są świadkowie, został on skierowany na badania do instytutu medycyny pracy.


Badaniu podlega m.in. kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli uczestniczy w wypadku drogowym, w następstwie którego jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu (art. 122 ust. 1 pkt 3 lit. a Prawa o ruchu drogowym).


I teraz pytanie: jak takie coś wygląda, czy badają klientowi wszystkie narządy i zmysły, czy w wyniku negatywnym mogą zabrać prawko.


Tak, jeśli będzie orzeczenie lekarskie stwierdzające istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Co do szczegółów - patrz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 2, poz. 15).

I drugie pytanie: czy prokuratura może Panu X postawić jakieś zarzuty (nie wiem .. nieumyślne spowodowanie śmierci.....)


To zależy od wielu okoliczności, np.: warunków na drodze, prędkości jazdy, miejsca, w którym doszło do wypadku (przejście dla pieszych, czy poza nim) itd. Gdyby w ogóle doszlo do postawienia zarzutu (czego absolutnie nie przesądzam, bo nie znam stanu faktycznego), najbardziej prawdopodobna byłaby kwalifikacja z art. 177 § 2 kk.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ines20 » Cz, 12 sie 2004, 11:20

[To zależy od wielu okoliczności, np.: warunków na drodze, prędkości jazdy, miejsca, w którym doszło do wypadku (przejście dla pieszych, czy poza nim) itd. Gdyby w ogóle doszlo do postawienia zarzutu (czego absolutnie nie przesądzam, bo nie znam stanu faktycznego), najbardziej prawdopodobna byłaby kwalifikacja z art. 177 § 2 kk. [/quote]

Witaj Marcinie, to zdarzyło się w bardzo upalną bezwietrzną i bezdeszczową noc, kierowca nie pamięta jak szybko jechał, osoba ta wtargnęła poza przejściem dla pieszych na jezdnię.
ines20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 12 sie 2004, 12:10

kierowca nie pamięta jak szybko jechał


To się da wyliczyć przy pomocy biegłych. To był teren zabudowany, czy niezabudowany, oświetlony czy nie ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ines20 » Cz, 12 sie 2004, 12:36

To się da wyliczyć przy pomocy biegłych. To był teren zabudowany, czy niezabudowany, oświetlony czy nie ?[/quote]

Było to na moście przez rzekę dosyć dużą bo Wisłę :) jest on raczej dobrze oświetlony, dodam że na całej długości mostu nie ma żadnego przejścia dla pieszych ani przystanków komunikacji miejskiej.
ines20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 12 sie 2004, 12:51

Jeśli kierowca nie przekroczył dozwolonej na danym odcinku prędkości, a samochód był sprawny technicznie, nie znajduję podstaw do postawienia mu zarzutów. Niemniej jednak ostateczną decyzję może tu podjąć tylko prokuratura, po rozważeniu całkoształtu materiału dowodowego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ines20 » Cz, 12 sie 2004, 12:59

Jeśli kierowca nie przekroczył dozwolonej na danym odcinku prędkości,

tego niestety nie wiem z jaką prędkością jechał

a samochód był sprawny technicznie,

miał wszystkie konieczne dokumenty i części :)

nie znajduję podstaw do postawienia mu zarzutów. Niemniej jednak ostateczną decyzję może tu podjąć tylko prokuratura, po rozważeniu całkoształtu materiału dowodowego.


tak też myślałam :) dzieki Marcinie jesteś wielki :))
ines20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron