Wykup mieszkania komunalnego

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Wykup mieszkania komunalnego

Postprzez AndrzejM » So, 31 sie 2002, 21:30

Może ktoś z forumowiczów zna dobrze tematykę lokatorsko-mieszkaniową,gdyż nie wiem jakie przepisy regulują taką oto sprawę własności mieszkania:
Wdowa po zmarłym mężu stała się z mocy prawa głównym najemcą mieszkania w bloku komunalnym/ blok własnością gminy/.
W mieszkaniu tym zamieszkuje od ponad 30 lat wraz ze swoim synem.Syn wykorzystując przywrócone od 12 sierpnia możliwości prawne,chce przeznaczyć zgromadzoną przez lata na książeczce mieszkaniowej PKO premię gwarancyjną na wykupienie dla mamy w/w mieszkania na własność.
Czy w przyszłości-po zgonie mamy-automatycznie z mocy prawa- przez zasiedzenie- stanie się właścicielem tegoż mieszkania,czy też on musi to mieszkanie ponownie wykupić?
W umowie notarialnej lub w księdze wieczystej /dokładnie nie znam procedury/będzie klauzulka,że prawnym nastepcą własności mieszkania byłby syn.
I jeszcze jedno-wybiegając w przyszłość pytanie:
Jeżeli za ileś lat syn bedzie właścicielem mieszkania,i zamelduje u siebie na pobyt stały swojego bratanka,czy ten ostatni będzie miał w przyszłości prawo do zamieszkiwania w tym lokalu bez wykupu?
Dzięki z góry za odpowiedzi!
AndrzejM
AndrzejM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 31 sie 2002, 21:40

Wdowa po zmarłym mężu stała się z mocy prawa głównym najemcą mieszkania w bloku komunalnym/ blok własnością gminy/.
W mieszkaniu tym zamieszkuje od ponad 30 lat wraz ze swoim synem.Syn wykorzystując przywrócone od 12 sierpnia możliwości prawne,chce przeznaczyć zgromadzoną przez lata na książeczce mieszkaniowej PKO premię gwarancyjną na wykupienie dla mamy w/w mieszkania na własność.
Czy w przyszłości-po zgonie mamy-automatycznie z mocy prawa- przez zasiedzenie- stanie się właścicielem tegoż mieszkania,czy też on musi to mieszkanie ponownie wykupić?


Nie, nie musi wykupywać. Jeśli mama stanie się właścicielką mieszkania, wejdzie ono po jej śmierci do spadku po niej. Czy syn jako jedyny nabędzie prawo do tego mieszkania, zależy od tego, czy będzie on jedynym spadkobiercą (przy spadkobraniu ustawowym) lub czy matka w testamencie jemu właśnie zapisze mieszkanie.

I jeszcze jedno-wybiegając w przyszłość pytanie:
Jeżeli za ileś lat syn bedzie właścicielem mieszkania,i zamelduje u siebie na pobyt stały swojego bratanka,czy ten ostatni będzie miał w przyszłości prawo do zamieszkiwania w tym lokalu bez wykupu?


Nie - zameldowanie świadczy tylko o stanie faktycznym, natomiast nigdy nie poświadcza tytułu prawnego do lokalu. Natomiast właściciel mieszkania ma w zasadzie swobodę w dysponowaniu nim - nie ma więc przeszkód, aby je wynajął bratankowi albo użyczyl.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AndrzejM » N, 1 wrz 2002, 23:08

Dzięki Marcinie za odpowiedż.
Jeszcze jedno pytanie dotyczące tego wątku:
Czy jeżeli syn który w przyszłości zgodnie z prawnym następtswem stanie się właścicielem mieszkania,będzie z kolei mógł wskazać jako spadkobiercę bratanka?
AndrzejM
AndrzejM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 1 wrz 2002, 23:25

Czy jeżeli syn który w przyszłości zgodnie z prawnym następtswem stanie się właścicielem mieszkania,będzie z kolei mógł wskazać jako spadkobiercę bratanka?


Tak, w swoim testamencie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez magdi1234 » Pn, 19 lut 2007, 18:46

witam!!wlasnie przymierzam sie do kupna mieskania na wlasnosc w ktorym obecnie mieszkaja moi dziadkowie!!i z tym mam ziwlw pytan!!czy musza to mieszkanie wykupic moi dizadkowie,a potem przepisac w testamencie na mnie???czy ja moge wykupic mieszkanie i byc jego wlascicielem,a dziadkowie w nim nadal do swej smierci mieszkac???czy wklady ktore maja moi dziadkowie w tej spoldzielni,sa kakos wliczane do tego by wykupic to mieszkanie???jesli cos jest niezrozumiale to piszcie, lub poradzcie jak to najlepiej zrobic,bo ja od kazdego slysze ze mozna mieszkanie wykupic na rozne sposoby,a nie wiem czy to jest prawda:)aha a czy ksiazeczka mieszkaniowa zalozona tez ma jakies znaczenie lub czy moze mi pomoc w wykupie mieszkania???bede wdzieczna za kazda odpowiedz!!
magdi1234
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron