• Porady prawne
Euro-tax.pl

Współwłasność a faktury itp.

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Współwłasność a faktury itp.

Postprzez AndrzejMJ » N, 28 wrz 2008, 01:24

Pokrótce opiszę sytuację mojego znajomego,bo wydaje mi się,że nie jest to prawidłowo prowadzone.
Otóż mama tego mojego znajomego,starsza pani była jedną z trzech współwłaścicielek pewnej kamienicy i w tej kamienicy były wynajmowane lokale na cele prowadzonej przez najemców działalności gospodarczej,jeszcze od czasów poprzedniego ustroju.W/g mnie każdy z tych trzech współwłaścicieli powinien wystawiać rachunki na rzecz najemców oczywiście proporcjonalnie do swoich udziałów i powinni się oni rozliczać z tytułu tych wystawianych rachunków jako dochody z najmu.Tymczasem utworzyli oni jeden twór pod nazwą Administracja Domu z nazwiskiem mamy tego mojego znajomego-dajmy na to- Maria Nowak i wystawiali jeden rachunek jako Administracja Domu Maria Nowak,mimo,że jak wspomniałem poza Marią Nowak było jeszcze dwóch inych współwłaścieieli.
Trzy miesiące temu pani Maria Nowak /nazwisko zmyślone /jak wspomniałem/ zmarła i ten mój znajomy czyli syn tej pani stał się jej spadkobiercą wyrokiem sądowym z dnia 11 września br.tak więc trzy miesiące trwało sądowe ustalenie spadkobiercy,mimo to w okresie od 10 czerwca do 11 września mimo że ta pani zmara,nadal były wystawiane rachunki jako Administracja Domu Maria Nowak.
Teraz ten mój znajomy spadkobierca chce to prowadzić wreszcie prawidłowo.Ma on jednoczesnie swoją działalność gospodarczą /produkcja/ ,jest VATowcem,więc moim zdaniem powinien obok faktur VAT ze swojej działalności wystawiać faktury VAT z najmu w tej kamienicy proporcjonalnie do swoich udziałów. Tak samo dwóch pozostałych współwłaścicieli też analogicznie powinni wystawiać fakturę VAT i zwykły rachunek,ponieważ z tych pozostałych współwłaścicieli jeden jest VATowcem drugi nie także proporcjonalnie do swoich udziałów.
Tylko co z okresem od 10 czerwca do 11 września,kiedy mama tego współwłaściciela nie żyła,a on uzyskał spadek dopiero jak wspomniałem 11 września?
AndrzejMJ
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron