wniosek o zatarcie skazania

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

wniosek o zatarcie skazania

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » N, 26 lis 2006, 15:20

Zwracam się do Was ponownie z prośbą o pomoc.

Jestem w trakcie pisania wniosku do Sądu OKRĘGOWEGO w S.. o zatarcie skazania na podst. art. 107 § 2 k.k. i art. 37 k.k.w.
Mój znajomy miał wyrok Sądu Okręgowego w S...- 2 lata pozbawienia wolności, której wykonanie zawieszono na okres próby 5 lat, grzywnę 5.000 zł, którą zapłacił.(art. 294§1kk i 286 §1. Wyrok uprawomocnił się 24.05.2001 (czyli +5 lat +6 m-cy).
W okresie próby 21.10.2002 r. popełnił przestępstwo (art. 2781i5kk) i skazany został prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w L...dn. 30.01.2004 r. na 5 miesięcy ograniczenia wolności.

Kolejny wyrok - Sąd Rejonowy w L. w ??01-02. 2004 r. skazał tego człowieka na 8 m-cy w zawieszeniu na 2 lata (tutaj nie posiadam dokładnych danych- (art. 207§1).
To już wszystkie wyroki.

Moje pytanie brzmi:
- czy mogę już napisać wniosek o zatarcie?
- do Sądu Okręgowego czy Rejonowego? (wg mnie okręgowego)
- czy opłata 45 zł (znaki sądowe) uległa zmianie.
- czy też upłynęło już 5 lat i wniosek jest bezzasadny?
(w pierwszym przypadku).
Nie chcę popełnić "gafy", dlatego też zwracam się Was z prośbą o pomoc, za co z góry serdecznia dziękuję.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 27 lis 2006, 22:45

W okresie próby 21.10.2002 r. popełnił przestępstwo (art. 2781i5kk) i skazany został prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w L...dn. 30.01.2004 r. na 5 miesięcy ograniczenia wolności.


Z uwagi na ten wyrok (zakładam, że kara nie była warunkowo zawieszona) wniosek wydaje się być przedwczesny. Aby ocenić na ile przedwczesny należałoby ustalić kiedy kara ograniczenia wolności (ewentualnie jakieś środki karne z tego wyroku o ile były) została wykonana albo darowana.

Przedwczesność wniosku wynika z tego przepisu kodeksu karnego:

"Art. 108. Jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań".

Nawet jeśli liczyć że ograniczenie wolności z wyroku z 30.01.2004 r. zostało wykonane w całości niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku, to to skazanie (a jednocześnie i skazanie z wcześniejszego wyroku Sądu Okręgowego) może zatrzeć się najwcześniej około lipca 2007 r. (i to tylko w wypadku gdy skazany złoży o to wniosek, a Sąd - który ma w takiej sytuacji prawo ale nie obowiązek zatarcia - go uwzględni)

Kolejny wyrok - Sąd Rejonowy w L. w ??01-02. 2004 r. skazał tego człowieka na 8 m-cy w zawieszeniu na 2 lata (tutaj nie posiadam dokładnych danych- (art. 207§1).


Jeśli ten wyrok opiewał tylko na karę w zawieszeniu to pewnie nie ma już znaczenia. Jeżeli było w nim coś więcej (grzywna, świadczenie pienięzne, nawiązka, jakiś zakaz) co nie zostało dotąd wykonane to także ten wyrok może być przeszkodą w zatarciu wcześniejszych.

- czy mogę już napisać wniosek o zatarcie?


Wniosek zawsze można napisać ;)

- do Sądu Okręgowego czy Rejonowego?


Jeżeli Sąd Okręgowy orzekał w tej sprawie, o której mowa na wstępie jako Sąd I instancji - to do Okręgowego (art. 37 § 2 k.k.w.)

- czy opłata 45 zł (znaki sądowe) uległa zmianie.


Z głowy nie pamiętam, a nie mam pod ręką przepisów.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 28 lis 2006, 20:54

Dredd dziękuję za odpowiedź na mój post.
Czy mogę poprosić cię o jeszcze chwilę uwagi i pomoc.

Zastanawiam się w jaki sposób doszedłeś do daty "najwcześniej około lipca 2007 r."

Może dokładnie odniosę się do drugiego wyroku - ograniczenie 5 m-cy polegało na tym, że człowiek ten przez 5 m-cy po 30 godz. pracował społecznie w Urzędzie czyli od V-IX. 2005 r. Nie miał żadnej dodatkowej kary czy grzywny.
A więc, czy właśnie ta kara nie powinna być w danym przypadku brana już pod uwagę? a może tą karę liczymy dopiero po zakończeniu pierwszej. Oj pogubiłam się zupełnie.

III wyrok
cyt. Jeśli ten wyrok opiewał tylko na karę w zawieszeniu to pewnie nie ma już znaczenia.
Zastanawia mnie Dredd fakt, dlaczego nie wziąłeś pod uwagę tej 3 kary, której "zawieszenie" właściwie jeszcze trwa. I tu miałam właśnie wątpliwości, czy po zakończeniu tej kary jeszcze czekać 6 m-cy.
Oprócz tych 8 m-cy w zawieszeniu na 2 lata była kwota kosztów sądowych, która niezwłocznie została zapłacona.

Przepraszam za styl oraz może dla co poniektórych błache pytania, zaśmiecanie listy, ale nie stać tego pana na poradę prawną i w ramach swoich możliwości, staram się z Waszą pomocą mu pomóc.
Za co z góry dziękuję.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 28 lis 2006, 20:59

Kolejny wyrok - Sąd Rejonowy w L. w ??01-02. 2004 r.

Przepraszam ale dopiero zauważyłam błąd w powyższym III wyroku chodzi o początek ROKU 2005.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 28 lis 2006, 22:20

Zastanawiam się w jaki sposób doszedłeś do daty "najwcześniej około lipca 2007 r.


W taki:
Art. 107 § 4 k.k.:
W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.

Jeśli wyrok zapadł 30 stycznia 2004 to (przy braku wniosku o uzasadnienie czy apelacji) uprawomocnił się zapewne 7 lutego 2004 r. Jeśli zakładać że niezwłocznie został skierowany do wykonania (ci jest założeniem idealizującym rzeczywistość - zwykle trwa to minimum kilka tygodni) to skazany mógł zakończyć odbywanie 5 miesięcy kary z tego wyroku około lipca 2004 r. (to byłby orientacyjny czas wykonania kary).

A skoro od wykonania kary ograniczenia wolności musi minąc co najmniej 3 lata by wchodziła w grę jakakolwiek podstawa do zatarcia skazania (akurat fakultatywna a nie obligatoryjna czyli sąd może zatrzeć po 3 latach ale nie musi) to mowa o zatarciu skazania może być najwcześniej około lipca 2007 r. (dośc optymistycznie licząc)

dlaczego nie wziąłeś pod uwagę tej 3 kary, której "zawieszenie" właściwie jeszcze trwa.


Jeśłi data wydania wyroku była taka jak pisałaś pierwotnie to okres zawieszenia już nie trwa. Jerżeli natomiast wyrok wydano rok później to nadal trwa i wówczas także ten wyrok będzie stał na przeszkodzie zatarciu skazania z pierwszego wyroku (Sądu Okręgowego).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 28 lis 2006, 23:34

Ależ to skomplikowane, przyznam, że nie zdawałam sobie z tego sprawy.
Dwa pierwsze wyroki sa już dla mnie jasne.
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie dotyczące trzeciego wyroku.
Jaki w tym przypadku musi upłynąć okres aby spróbować ubiegać się o zatarcie?
Zał€żmy że zawieszenie (2 l.) trwa do 02.2007 r. od tego okresu liczę 6 m-cy czy znowu 3 lata???
Przepraszam Dredd, że zawracam ci głowę, a jednocześnie dziękuję za twoją obecność.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 28 lis 2006, 23:36

Zał€żmy że zawieszenie (2 l.) trwa do 02.2007 r. od tego okresu liczę 6 m-cy czy znowu 3 lata???


Liczysz 6 miesięcy od zakończenia okresu próby
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 28 lis 2006, 23:43

Serdecznie dziękuję za pomoc.
Teraz wszystko jasne. Przesyłam pozdrowienia.
Cieszę się Dredd, że JESTEŒ.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 28 lis 2006, 23:47

Sorry jeszcze jedno pytanie.
Czy we wnosku, który sporządzę, w odpowiednim czasie (do Sądu Okręgowego) mogę wyszczególnić te 3 wyroki, aby wszystkie uległy zatarciu?
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 28 lis 2006, 23:47

Dodam, że najpierw okres zatarcia liczysz dla każdego wyroku oddzielnie.
Dopiero jeśli po obliczeniu tych wszystkich terminów stwierdzasz że przed zatarciem któregokolwiek z wyroków popełniane były kolejne przestępstwa - zaczyna działać reguła że zatarcie wcześniejszego może w takim wypadku nastąpić dopiero równocześnie z zatarciem późniejszego wyroku (czyli tego który dotyczy przestępstwa popełnionego przed upływem czasu niezbędnym do zatarcia wyroku pierwszego).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron