wlasnosc odrebna a spadek

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

wlasnosc odrebna a spadek

Postprzez pi » Śr, 29 sie 2007, 11:46

Osoba zmarla pozostawia nieruchomosc, ktora nabyla w drodze dziedziczenia po rodzicach. Czyli byl to jej
majatek odrebny. Jak wyglada sprawa dziedziczenia majatku odrebnego? Czy dziedziczy po niej maz, chociaz nie byl to jego majatek? Dzieci nie bylo. Czy dziedziczy po niej rodzenstwo? Rodzenstwo bylo w chwili jej smierci. W miedzyczasie zmarl tez jej maz. Jakies osoby dalsze ze strony jej meza ( meza spadkodawczyni) chca przejac nieruchomosc, ktora byla wlasnoscia odrebna zmarlej otrzymana jeszcze przed zawarciem slubu.
pi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marpraw » Śr, 29 sie 2007, 12:50

W skład spadku wchodzą – co do zasady - wszystkie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego (patrz art. 922 § 1 kodeksu cywilnego). Nie ma znaczenia, w jaki sposób zmarły nabył te prawa. A zatem w skład spadku po wskazanej przez Ciebie osobie wchodzi wszystko to, co należało do niej w chwili jej śmierci – również nieruchomość, jaką odziedziczyła po rodzicach. Cały spadek (w tym również ta nieruchomość, o której piszesz) podlega jednakowym zasadom dziedziczenia.
W braku testamentu dziedziczenie będzie ustawowe. Jeśli zmarła osoba (spadkodawczyni) nie miała dzieci, jej rodzice zmarli przed nią, pozostawała w chwili śmierci w związku małżeńskim, miała rodzeństwo, które ją przeżyło to spadek odziedziczą: mąż spadkodawczyni w połowie a pozostałą połowę w częściach równych rodzeństwo spadkodawczyni. Jeśli któreś z braci lub sióstr spadkodawczyni zmarło przed nią, to część, która by mu przypadała przechodzi w częściach równych na dzieci tego zmarłego brata lub siostry.
Po mężu tej spadkodawczyni na tych samych zasadach będzie dziedziczyła jego rodzina – rodzice (jeśli go przeżyli) i rodzeństwo (lub zstępni tj. dzieci, wnuki itd. tego rodzeństwa (jeśli któreś z rodzeństwa zmarło wcześniej). W skład spadku po tym mężu będzie zaś wchodziła połowa nieruchomości – bo odziedziczył ja wcześniej po swojej żonie.

W efekcie zatem jest bardzo prawdopodobnym, że rodzina męża spadkodawczyni nabyła wskutek dziedziczenia jakiś udział w nieruchomości, która stanowiła jej majątek odrębny (ale wchodziła w skład spadku po niej). Mają zatem prawo żądać działu spadku po spadkodawczyni i jej mężu – z tym, że o tym jak ten dział zostanie dokonany (np. kto dostanie nieruchomość a kto tylko spłatę) decyduje w pierwszej kolejności zgodna wola wszystkich spadkodawców, a jeśli nie dojdą do porozumienia kwestię tę rozstrzyga sąd.

Poniżej odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego, regulujące zasady dziedziczenia ustawowego (gdy spadkodawca nie miał dzieci):

art. 932
§ 1 W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.
§ 2. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę.

art. 933
§ 1 Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczyło w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych.
§ 2 Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy.
§ 3 Jeżeli do spadku powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.

art. 934 Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by im przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

art. 935.
§ 1 W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi.
§ 2 W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa
§ 3 W braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

(uwaga: art. 935 § 3 miał poprzednio brzmienie: W braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.
Został zmieniony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmiana weszła w życie z dniem 25 września 2003 r. i dotyczy tylko spadków otwartych po tej dacie.).
marpraw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron