Œwiadectwo Pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Œwiadectwo Pracy

Postprzez jacek47 » Wt, 17 maja 2005, 15:43

Z dniem 30 XI 2004 roku nabyłem uprawnienia do emerytury górniczej. W związku z tym 10 sierpnia 2004 roku złożyłem wypowiedzenie o pracę z zachowaniem trzy miesięcznego okresu wypowiedzenia. W dniu 30 XII 2004 roku otrzymałem świadectwo Pracy gdzie stosunek pracy ustał w wyniku : za wypowiedzeniem z przyczyn nie dotyczących pracowników w trybie art. 10.1. Ustawy z dnia 13.03.2003 roku (Dz.U. nr 90 poz 844 z 2003 roku). Na podstawie tego Œwiadectwa otrzymałem dwie odprawy :emerytalną i ekonomiczną co mnie bardzo zdziwiło. Œwiadectwo Pracy oddane do ZUS-u i pobieram emeryturę od 1 XII 2004 roku. W tym tygodniu dostałem z byłego zakładu sprostowane świadectwo Pracy gdzie powołują sie na moją prośbę z dnia 10 sierpnia 2004 roku o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie: porozumienie stron art. 30 paragraf 1 pkt 1 KP. Za pomyłkę przepraszają. Nikt nie wspomina o zwrocie odprawy ekonomicznej ale przypuszczam że o to chodzi. Czy można po takim okresie czasu zmienić świadectwo Pracy i żądać zwrotu odprawy ekonomicznej (ewentualnie?? jeśli tak to co z tym zrobić. Prosze o pomoc.
jacek47
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 17 maja 2005, 19:52

Po pierwsze, kodeks pracy nie przewiduje trybu prostowania świadectwa pracy z inicjatywy pracodawcy. Jestem jednak zdania, że jeśli pracodawca sam dostrzeże błąd, może dokonać takiego sprostowania. Jak jednak wynika z tego, co napisałeś, sprostowane świadectwo pracy też zawiera błąd - tryb rozwiązania umowy za porozumieniem stron zamiast wypowiedzenia. Na podstawie art. 97 § 2[1] kp. możesz domagać się sprostowania świadectwa. Natomiast przed żądaniem zwrotu odprawy możesz bronić się tym, że juz ją zużyłeś (wydałeś) i nie jesteś bezpodstawnie wzbogacony (art. 409 kc w zw. z art. 300 kp.). W wyroku z dnia 7 sierpnia 2001 r., I PKN 408/2000 (OSNP 2003/13/305) SN stwierdził, że
pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu (art. 409 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości