wezwanie do zapłaty za niezakupiony towar

odszkodowanie, zwrot towarów, reklamacja, Rzecznik Praw Konsumenta, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

wezwanie do zapłaty za niezakupiony towar

Postprzez angello » Wt, 6 lip 2004, 13:50

Witam Państwa,

Kilka dni temu zamówiłem aparat fotograficzny z firmy x. Umowa była taka, że pierwsze kilka dni testuję (nie płacąc przy odbiorze; kurier spisał tylko nr dowodu osobistego) ten sprzęt i jeżeli nie spodoba mi się - odsyłam go. Odesłałem wraz z fakturą.

Dwa dni temu przyszedł do mnie list, zawierający 3 identyczne faktury (z załącznikiem: "proszę podpisać i odesłać"), następującej treści:

Przepiszę dokładnie:

"Faktura korygująca VAT
Przyczyna korekty: Klient Zrezygnował z zakupu, pokrywa koszty transportu w obie strony.

1. Aparat cyfrowy x
sztuk: -1
Cena netto: 1884,43
Wartość netto: -1884,43
Stawka vat: 22%
Kwota VAT: -414,57
Wartość brutto: -2299,00

2. Transport:
sztuk: 1
Cena netto: 24,59
Wartość netto: 24,59
Stawka VAT: 22%
Kwota VAT: 5,41
Wartość brutto: 30,00

Razem: -1859,84,
Stawka VAT: X
Kwota VAT: - 409,16
Wartość brutto: -2269,00

RAZEM DO ZWROTU: 2 269,00
w tym zmniejszenie podatku VAT: 409,16
POZOSTAŁO DO ZWROTU: 2 269,00
Słownie: dwa tysiące dwieście sześćdziesiąt dziewięć złotych zero groszy

Termin płatności: 2004-07-14
Forma płatności: przelew,
Bank: x-x-x-x-x"

Problem w tym, że zadzwoniłem do firmy i kazali mi odesłać bez podpisywania te papiery, argumentując:
"Księgowa pomyliła się".

Dzisiaj otrzymałem telefon od ów księgowej, że ona musi mieć podpisane te faktury (żeby zaksięgować) i że ja żadnych kosztów nie ponoszę. (Koszty transportu pokryłem znacznie wcześniej.)

Ale, ale... na fakturze, którą muszę podpisać, widnieje napis: "Do zapłaty: 2 269,00; Termin płatności 2004-07-14".

O co chodzi? Czy jak to podpiszę i odeślę, będą mieli z tego tytułu powód do ściągnięcia ode mnie tych 2 tys. zł?

Bardzo proszę o pomoc. :(
To dla mnie duże pieniądze i nie wiem już co robić.

Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej
angello
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 16:03

Z tego, co wiem, obecnie nie ma już chyba obowiązku podpisywania faktur VAT przez drugą stronę ? Poza tym czy to nie jest tak, że z tej fakury wynika, iż to druga strona ma Tobie "zwrócić" to, co było na poprzedniej fakturze (minus koszty transportu) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez angello » Wt, 6 lip 2004, 16:07

Z tego, co wiem, obecnie nie ma już chyba obowiązku podpisywania faktur VAT przez drugą stronę ? Poza tym czy to nie jest tak, że z tej fakury wynika, iż to druga strona ma Tobie "zwrócić" to, co było na poprzedniej fakturze (minus koszty transportu) ?


Właśnie tego nie rozumiem. Najpierw są różnice, później suma dodatnia i obok pola "do zwrotu" - jakbym (podpisując tę fakturę i odsyłając ją z powrotem) miał im zapłacić te pieniądze... plus jeszcze termin płatności. Nic z tego nie rozumiem.

Pozdrawiam.
angello
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 16:16

Niech się znawcy podatków wypowiedzą co do potrzeby sporządzania i podpisywania faktury VAT. M.zd., nie przesądza ona o obowiązku zapłaty, ale może lepiej - gdybyś chciał zadośćuczynić prośbie księgowej - na wszelki wypadek zaznaczyć, że fakturę tę podpisujesz i odsyłasz tylko dla celów księgowych, natomiast nie uznajesz jakichkolwiek kwot do zapłaty.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez angello » Wt, 6 lip 2004, 16:22

Niech się znawcy podatków wypowiedzą co do potrzeby sporządzania i podpisywania faktury VAT. M.zd., nie przesądza ona o obowiązku zapłaty, ale może lepiej - gdybyś chciał zadośćuczynić prośbie księgowej - na wszelki wypadek zaznaczyć, że fakturę tę podpisujesz i odsyłasz tylko dla celów księgowych, natomiast nie uznajesz jakichkolwiek kwot do zapłaty.


I tak uczynię.

Dzięki.

Pozdrawiam.
angello
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Konstans » Wt, 6 lip 2004, 17:29

Mogę jedynie dodać, że nadal pozostał obowiązek potwierdzenia odbioru (najlepiej podpisania) faktury korygującej (§19 ust 4 rozporzadzenia VAT)
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawa Konsumenta

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości