Umowa użyczenia lokalu

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Umowa użyczenia lokalu

Postprzez roni » Cz, 22 wrz 2005, 19:18

Witam

Otóż stoję przed decyzją wynajęcia jednego z moich mieszkań. I kwestia jest taka iż nie wiem czy lepiej sporządzić umowę najmu mieszkania która trzeba zgłaszać do US czy umowę użyczenia której nie trzeba podobno. Moje pytanie jest takie, czym prawnie różnią się te umowy?

Dalej, mam juz przygotowany szablon umowy którą pokazałem przyszłym najemcą, oto on:

-----------------------------------------
Umowa użyczenia/najmu mieszkania

zawarta dnia ........................................... w ...................................................... pomiędzy
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
zwany dalej Wynajmujący
a
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
zwany dalej Najemca
§ 1
Wynajmujący jest właścicielem mieszkania położonego w ...............przy ulicy ............. numer .............., składającego się z ............ pokoi, kuchni, ubikacji, łazienki i ............ Powierzchnia mieszkania wynosi ............. m2.
§ 2
1. Wynajmujący wynajmuje i oddaje w użytkowanie całe mieszkanie opisane w § 1.
2. Mieszkanie jest wyposażone w ............................
§ 3
1. Umowa zostaje zawarta na czas ................
2. Po upływie terminu określonego w ust. 1 przestaje obowiązywać bez wypowiedzenia i Najemca przekazuje mieszkanie bezzwłocznie Wynajmującemu.
§ 4
1. Strony ustalają czynsz najmu w wysokości .............. złotych miesięcznie, płatny do dnia ...............
2. Wynajmujący zastrzega sobie prawo do zmiany czynszu w okresie obowiązywania niniejszej umowy.
§ 5
1. Najemca jest zobowiązany do pokrywania wszelkich opłat eksploatacyjnych mieszkania.
2. Najemca jest zobowiązany do dokonywania konserwacji mieszkania na własny koszt.
§ 6
1. Najemca jest zobowiązany do wpłaty kaucji na poczet ewentualnych szkód ewentualnych niezapłaconych rachunków ewentualnych kwocie................. złotych.
2. Kaucja podlega zwrotowi po zdaniu mieszkania przez Najemcę Wynajmującemu
3. Kaucja nie jest oprocentowana.
§ 7
Najemca opłacając czynsz jest zobowiązany do przedstawienia bieżących, opłaconych rachunków, rachunków których mowa w § 5.
§ 8
Wynajmujący ma dostęp do pomieszczeń wyłączonych z najmu, po uprzednim uzgodnieniu z Najemcą.
§ 9
Najemca nie może podnajmować mieszkania osobom trzecim, ani oddawać w bezpłatne użytkowanie.
§ 10
Poczta nadchodząca do wynajmującego będzie przekazywana................
§ 11
Najemca nie może dokonywać żadnych zmian budowlanych w przedmiocie najmu bez zgody Wynajmującego.
§ 12
Wynajmujący może odstąpić od niniejszej umowy w trybie natychmiastowym w przypadku naruszenia przez Najemcą postanowień niniejszej umowy.
§ 13
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 14
Z chwilą podpisania przez strony niniejszej umowy, Najemca dokona wpłaty kaucji, czynszu za pierwszy miesiąc oraz pokryje opłaty eksploatacyjne.
§ 15
Koszty zawarcia niniejszej umowy ponosi Najemca.
§ 16
1. Niniejsza umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron z zastosowaniem ........ okresu wypowiedzenia.
2. Każda ze stron może wypowiedzieć niniejszą umowę bez zachowania terminu określonego w ust. 1 jeśli zostaną naruszone postanowienia niniejszej umowy.
§ 17
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 18
W sprawach nie uregulowanych niniejszej umowie mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
§ 19
Spory pomiędzy stronami będą rozpatrywane przez Sąd ..........
§ 20
Umowę sporządzono w ........... jednobrzmiących egzemplarzach, po ............... dla każdej strony.

.......................................................... .........................................................
Wynajmujący Najemca

------------------------------------------

i teraz kilka pytan, gdyz nie ja ta umowe sparzadzalem, tylko dostalem ja od znajomego

1) czy zatytułowanie tej umowy jako umowy użyczenia mieszkania juz wsyatrczy aby nie trzeba było tego zgłaszać do US

2) kwestia oplat za sporzadzenie umowy - co to takiego?

3) punkt o tym ze najemnca jest zobowiazany do dokonywania konserwacji na swoj koszt - osoba ktora chce wynajac mieszkanie mowi iz nie podoba jej sie to iz w przypadku np, pekniecia rury, zalania mieszkania bedzie miala obowiazek placic za to z wlasnej kieszeni, czy tak wlasnie powinno byc czy tez takie rzeczy naleza do napraw ze strony wynajmujacego? jezeli tak jest to jakie naprawy naleza w gesti wynajmujacego?

4) kwestia podnoszeniaczynszu, chca aby byla tam klauzula iz beda powiadamiani o tym z 2 miesiecznym wyprzedzeniem, czy tak powinno byc?to akurat jest kwestia umowna pewnie

5) i w koncu w mieszkaniu bedzie mieszkac kilka osob, czy powinnienem podpisac umowe ze wszystkimi zbioro czy lepiej z jedna osoba ktora na umowie i prawnie bedzie odpowaidac za mieszkanie? tylko jakby to bylo wtedy jezeli on by np. powiedziala ze jakas szkode wyrzadzila ta osoba ktora faktycznie mieszka tam ale nie ma jej na umowie wiec ta co podpisala powie ze nie ebdzie za to placic ?

jak to rozwiazac, nie mam doswiadczenia w wynajmowaniu mieszkan ani nie znam sie na prawie, wazne jest dla mnie tez czy umowa uzyczenia mieszkania jest tak samo legalna jak wynajmu oraz czy przez jej podpisanie nie ograniczam sie w jakis prawach, aha mieszkanie nie jest wlasnosciowe i nie wiem wlasnie co z tym zrobic

prosze o rade i pomoc

pozdrawiam
roni
roni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia lokalu wzór

Postprzez Marcin » Cz, 22 wrz 2005, 19:27

Umowa najmu dotyczy sytuacji,w której za używanie mieszkania jest pobierany przy wynajmującego od najemcy czynsz. Natomiast istotą użyczenia jest oddanie rzeczy (w tym przypadku mieszkania) do bezpłatnego używania. Proponuję, abyś zaczął od lektury przepisów kc - co do najmu art. 659-692, co do użyczenia - art. 710-719.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia lokalu wzór

Postprzez roni » Cz, 22 wrz 2005, 20:26

Dzieki

Faktycznie przeczytalem to i dalo mi to duzo wiecej wiadomosci, jednak jednego nie znalazlem. Mianowicie chodzi mi o fakt zglaszania tego do US. Czy umowa najmu ktora nie zostala zgloszona do US jest wazna ? Bo jezeli chcialbym np, podpisac umowe uzyczenia to nie moze byc w niej zawarte ze pobieram czynsz za to gdyz z definicji umowa uzyczenia to oddanie czegos w bezplatne uzytkowanie, czyli chyba bylo by to bez sensu?

Nie rozwiazalo to rowniez mojego problemu jak podpisac umowe, czy lepiej z jedna osoba czy z kilkoma i wtedy w gre wchodzi odpowiedzialnosc zbiorowa?

Pozdrawiam
Roni
roni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia mieszkania

Postprzez Marcin » Cz, 22 wrz 2005, 20:47

Faktycznie przeczytalem to i dalo mi to duzo wiecej wiadomosci, jednak jednego nie znalazlem. Mianowicie chodzi mi o fakt zglaszania tego do US. Czy umowa najmu ktora nie zostala zgloszona do US jest wazna ?


Umowa jest ważna, ale narażasz się na odpowiedzialność karnoskarbową za nieodprowadzenie podatku. Faktem jest, że wiele umów najmu zawieranych jest w tzw. szarej strefie, ale to już jest ryzyko wynajmującego.
Bo jezeli chcialbym np, podpisac umowe uzyczenia to nie moze byc w niej zawarte ze pobieram czynsz za to gdyz z definicji umowa uzyczenia to oddanie czegos w bezplatne uzytkowanie, czyli chyba bylo by to bez sensu?


Nie może być.

Nie rozwiazalo to rowniez mojego problemu jak podpisac umowe, czy lepiej z jedna osoba czy z kilkoma i wtedy w gre wchodzi odpowiedzialnosc zbiorowa?


To zależy, jak się umówicie. Generalnie wydaje mi się, że lepiej jest, aby jedna osoba była za wszystko odpowiedzialna, a w umowie można wpisać, kto konkretnie może z nią mieszkać.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia mieszkania

Postprzez roni » Cz, 22 wrz 2005, 20:58

Czy takie pierwsze zdanie zawarte w tej umowie

----------
"Wynajmujący jest właścicielem mieszkania..."
----------

ma jakis wplyw na to iz nie jest to mieszkanie wlasnosciowe tylko komunalne? Czy mieszkanie komunalne mozna tez wynajac, zglaszajac to do urzedu skarbowego tylko, czy trzeba sie porozumiec i powiadomic o tym wspolnote ?

Pozdrawiam
Roni
roni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia mieszkania

Postprzez Marcin » Cz, 22 wrz 2005, 21:03

ma jakis wplyw na to iz nie jest to mieszkanie wlasnosciowe tylko komunalne? Czy mieszkanie komunalne mozna tez wynajac, zglaszajac to do urzedu skarbowego tylko, czy trzeba sie porozumiec i powiadomic o tym wspolnote ?



Co to znaczy komunalne ? Czy mieszkanie jest własnością gminy, a Ty jesteś jego najemcą ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia lokalu wzór

Postprzez roni » Cz, 22 wrz 2005, 21:39

Tak
roni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia lokalu wzór

Postprzez Marcin » Cz, 22 wrz 2005, 22:24

W takiej sytuacji na wynajęcie (a właściwie podnajęcie) lokalu jest wymagana zgoda gminy (art. 688[2] kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia lokalu wzór

Postprzez roni » Pt, 23 wrz 2005, 10:06

A bez z tej zgody umowa jest ważna ?
roni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa użyczenia mieszkania

Postprzez Marcin » Pt, 23 wrz 2005, 20:57

Nie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron