Umowa słowna + szkoda

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Umowa słowna + szkoda

Postprzez pol4566 » Śr, 1 sie 2012, 10:21

Witam i Prosze o pomoc
Zawarłem umowe słowną z pewnym mechaanikem na wykonanie pełnej usługi mianowicie wyglądało to tak :
mechanik :bedzie kosztowało x zł
ja : i będzie działać ?
mechanik :tak
ja : no to robimy !

następnie mechanik stwierdził że nie uda sie tego naprawić i ze oczywiście mam zapłacić za części i robociznę.
Jednak odstępując od kwoty która wcześniej podał gdyż nie napełnił klimatyzacji . Oczywiście ja w tej złości nie chciałem zapłacić gdyż miało działać a nie działało ( myślę ze mechanik wiedział ze nie da się naprawić tego za tą kwotę ale co tam jest klient to go naciągniemy ile się da ) mimo wszystko nie chciałem zapłacić za "nienaprawe" i upierając sie zostałem policzony tylko za części .
Jednak powróciwszy do domu próbując zamknąć drzwi od samochodu zauważyłem ze nie dość nie naprawili ale popsuli kolejną rzecz i tu moje pytanie:
W jaki sposób i ewentualnie do jakiego artykułu mogę się odwołać o niewykonanie usługi a przede wszystkim o doprowadzenie do usterki pojazdu .
pol4566
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 1 sie 2012, 09:54

Re: Umowa słowna + szkoda

Postprzez Robert. » Cz, 2 sie 2012, 03:14

Umowa, jaką panowie zawarli, jest umową wzajemną. Mechanik zobowiązał się do naprawy wskazanej części, natomiast Pan do zapłaty wynagrodzenia za ową naprawę. Do tego typu umów stosujemy przepisy o zobowiązaniach wzajemnych. Art. 471 k.c. stanowi, że jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Co do drugiej sprawy - tutaj w grę wchodzi przede wszystkim art. 415 k.c. zobowiązujący osobę, która wyrządziła z winy swej szkodę do jej naprawienia.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron