umowa o zakazie konkurencji - wolny zawód a pracownik

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

umowa o zakazie konkurencji - wolny zawód a pracownik

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 18:21

Wytłumaczcie mi proszę paradoks...
Prawnik prowadzący Kancelarię może w ramach umów obsługiwac konkurencyjne ze sobą firmy, natomiast pracownik - główny ksiegowy - nie.
Dlaczego tak jest? I jakie przepisy zezwalają na to??
Wiem, że Kodeks Pracy dopuszcza zawarcie umowy o zakazie konkurencji, jest też mowa o tajemnicy zawodowej.
A jak w przypadku Kancelarii Prawniczej, względnie Biura Rachunkowego?

Paradoksem jest dla mnie to, że Księgowy jako pracownik nie moze podejmować zatrudnienia w danej branży, natomiast, gdyby był "biurem rachunkowym" byłoby to dozwolone.
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gosiaw » So, 23 kwi 2005, 19:02

Chyba nie rozumiem. Księgowy jest pracownikiem biura rachunkowego. I to biuro w ramach zakazu konkurencji nie pozwala mu pracowac z innym biurze rach. (ewentualnie w księgowości "pojedynczej" firmy)
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

jeszcze raz...

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 19:20

Księgowy jest pracownikiem - nie biura. Sam z siebie.
Nie biuro mu zabrania, bo nie jest pracownikiem biura, tylko prezes firmy, w której pracuje.
Gdyby ten księgowy założył biuro rachunkowe, to mógłby obsługiwac zarówno jedną, jak i drugą (konkurencyjną) firmę, jak ten prawnik. I tego właśnie nie rozumiem. Czemu pracownikowi nie wolno, a przedsiębiorcy tak ?
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gosiaw » So, 23 kwi 2005, 19:34

Przeciez przedsiebiorca sam sobie konkurencji nie zrobi, a pracownik może się dogadać z klientem i pójść w siną dal (znaczy do klienta).
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

z jakim klientem???

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 19:40

Pracownik pracuje równolegle - w dwóch, konkurencyjnych co prawda firmach.
Nigdzie nie będzie odchodził "do klienta", z nikim się nie będzie dogadywał...
Pracuje i tu i tu. Ale druga firma chce podpisać z nim umowę o zakazie konkurencji.

Wskazuję raz jeszcze na paradoks: pracownik nie może pracować w dwóch konkurencyjnych ze sobą firmach, natomiast Prawnik prowadzący Kancelarię (przedsiębiorca) w świetle prawa może.
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gosiaw » So, 23 kwi 2005, 21:29

Pracownik pracuje równolegle - w dwóch, konkurencyjnych co prawda firmach.
Nigdzie nie będzie odchodził "do klienta", z nikim się nie będzie dogadywał...
Pracuje i tu i tu. Ale druga firma chce podpisać z nim umowę o zakazie konkurencji.

Wskazuję raz jeszcze na paradoks: pracownik nie może pracować w dwóch konkurencyjnych ze sobą firmach, natomiast Prawnik prowadzący Kancelarię (przedsiębiorca) w świetle prawa może.



Ja jakaś dziwna jestem, bo (nawet w całym swoim czepialstwie) nie widzę w powyższym nic dziwnego?
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

...

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 21:39

to widocznie ja jestem jeszcze bardziej "czepialska";)
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 22:29

No to jest właśnie różnica pomiędzy umową o pracy a prowadzeniem własnej działalności - w pierwszej sytuacji podlegasz pracodawcy, ale masz zabezpieczenie socjalne, w drugim przypadku - masz większą swobodę, ale i większe ryzyko. Coś za coś...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

:(

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 22:58

Szkoda :( Ale skoro tak mówisz, to pewnie tak jest.
Tylko, że to troszkę niesprawiedliwe.
Ech.... no to w poniedziałek podpiszę ten papier na siebie ;)
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 23:04

Ech.... no to w poniedziałek podpiszę ten papier na siebie ;)


Jaki papier ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości