umowa aktywizacyjna

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

umowa aktywizacyjna

Postprzez gosiaw » Cz, 8 wrz 2005, 15:00

Czy ktos może sie temu już przyglądał? Czy będzie mozna do urzędu pracy przyjść z "własnoręcznie" znalezioną pomocą i wtedy dopiero zarejestrowac umowę?

http://www.gazetapodatkowa.pl/index.php ... mo=&nr=172
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gosiaw » Cz, 8 wrz 2005, 15:02

Hmmm .... tylko dla zalogowanych- w związku z tym wklejam ten artykuł:

Ulga dla zatrudniających w gospodarstwach domowychW dniu 19 sierpnia 2005 r. Prezydent podpisał ustawę uchwaloną przez Sejm 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nowe regulacje przewidują ulgi podatkowe dla osób zatrudniających bezrobotnych w gospodarstwach domowych. Do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano bowiem artykuł 27e. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe, która zgodnie z przepisami o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zawarła umowę aktywizacyjną z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym, będzie mogła odliczyć od podatku, po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania tej umowy, wydatki poniesione z własnych środków na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej. Odliczenie to będzie przysługiwało pod warunkiem, że zawarta umowa aktywizacyjna zostanie zarejestrowana w urzędzie pracy i potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem. Ponadto wydatki te muszą być odpowiednio udokumentowane. Odliczenia będzie można dokonać w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-37), składanym za rok podatkowy, w którym upłynął okres trwania umowy.

Powyższa ulga będzie również przysługiwała osobom opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Będą one mogły obniżyć ryczałt o wydatki poniesione na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego.

Jednocześnie na osoby zatrudniające bezrobotnego w gospodarstwie domowym nałożono obowiązki płatnika. Będą one zobowiązane do poboru miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności wynikającej z zawartej umowy aktywizacyjnej. Zasady obliczania zaliczki zostały określone w art. 35a, dodanym do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończeniu roku podatkowego płatnik zobowiązany będzie przesłać zatrudnionemu oraz urzędowi skarbowemu informację o wysokości przychodu. Wzór informacji zostanie określony przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia.Gazeta Podatkowa nr 70/(172) z dn. 2005-09-01, strona 1
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości