umorzenie egzekucji komor.

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

umorzenie egzekucji komor.

Postprzez newjaqb » Śr, 31 mar 2004, 09:06

spotakalem sie z tym, ze komornik umorzyl postepowanie.
W jakich wypadkach takie umorzenie moze nastapic?
czy moze to dotyczyc firmy?

powiedzmy wierzyciel na dzien dzisiejszy nie jest w stanie zaplacic ani grosza, do tego konto juz jest zajete przez innego komornika, maszyny rowniez, wszystko co ma w mieszkaniu poszlo juz podmlotek..
czy komornik moze w tedy zdecydowac ze ten czlowiek nie jest w stanie splacic zobowiazania? czy np. "zamraza" dzilania egzekucyjne, odsetki beda leciec a poczeka az firma bedzie miala pieniadze na splate?
Aha... zapewne jest jakis okres przedawnienia wierzetelnosci? jaki to okres?

wiem ze ciagle podobne tematy zakladam... sorki.
newjaqb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez trixter » Śr, 31 mar 2004, 09:43

Co do przedawnienia, to tytuł wykonawczy przedawnia się po 10 latach od prawomocnego zakończenia post. egz. Przerwanie biegu przedawnienia nastepuje przez każdą czynność przed komornikiem (ponowne złożenie wniosku egz. u komornika) lub innym organem (patrz art. 123, 124 k.c.)

Oto przypadki w których może nastapic umorzenie postępowania egzekucyjnego. (reguluje to k.p.c.)

Art. 823. Postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.

Art. 824. § 1. Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:
1) jeżeli okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych;
2) jeżeli wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności sądowej albo gdy egzekucja ze względu na jej przedmiot lub na osobę dłużnika jest niedopuszczalna;
3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
§ 2. Umorzenie wskutek braku zdolności sądowej nastąpić może dopiero wówczas, gdy w terminie wyznaczonym przez organ egzekucyjny brak ten nie zostanie usunięty. W razie usunięcia braku stosuje się odpowiednio przepis art. 818 § 2.
§ 3. (457) Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o zniesieniu separacji nie jest dopuszczalne wszczęcie postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu egzekucyjnego wydanego w sprawach, o których mowa w art. 5675, oraz rozstrzygającego o zaspokojeniu potrzeb rodziny, o świadczeniach alimentacyjnych małżonka pozostającego w separacji względem drugiego małżonka lub względem wspólnego małoletniego dziecka małżonków co do świadczeń za okres po zniesieniu separacji. Wszczęte w tych sprawach postępowanie egzekucyjne umarza się z urzędu.

Art. 825. Organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek:
1) jeżeli tego zażąda wierzyciel; jednakże w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji;
2) jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności;
3) jeżeli egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego;
4) jeżeli wierzyciel jest w posiadaniu zastawu zabezpieczającego pełne zaspokojenie egzekwowanego roszczenia, chyba że egzekucja skierowana jest do przedmiotu zastawu.
trixter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron