Ugoda sądowa bez terminu zapłaty?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Ugoda sądowa bez terminu zapłaty?

Postprzez Aristo2 » So, 3 mar 2007, 11:45

Witam
Została zawarta ugoda sądowa dotycząca spłaty zobowiązań pomiędzy właścicielami dwóch firm.
W ugodzie zawarto zapis, że zobowiązany ma zapłacić wierzycielowi kwotę XYZ z ustawowymi odsetkami od dnia AAA do dnia zapłaty.
Nie został okręlony w ugodzie ani sposób ani termin zapłaty.

Wierzyciel po roku uzyskał klauzulę wykonalności i skierował wniosek egzekucyjny do Komornika Sądowego, kierując egzekucję do nieruchomości.
Komornik wszczął egzekucję i przeprowadził opis i oszacowanie nieruchomości.

Zobowiązany złozył skargę na czynności komornika zarzucając, że ugoda nie miała terminu zapłaty więc nie była wymagalna.
Sąd Rejonowy oddalił skargę - bez uzasadnienia.

Czy mozna prowadzić egzekucję na podstawie tak zawartej ugody, bez wcześniejszego unieważnienia jej np. w drodze powództwa z art 189kpc?
Czy taka ugoda może stanowić tytuł egzekucjny umożliwijacy prowadzenie egzekucji?
pozdrawiam
_________________
Janek
Aristo2
 

Postprzez Dredd » So, 3 mar 2007, 16:10

Nie przychodzi mi do głowy żaden powód dla którego ugoda nie mogłaby być egzekwowana.

Moim zdaniem jeśli nie określono terminu zapłaty to ugoda winna być wykonana niezwłocznie i już od jej zawarcia można żądać jej wykonania.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » So, 3 mar 2007, 17:49

Sądzę, że ważność tak zredagowanej umowy może budzić wątpliwości.

Zgodnie z orzeczeniem:
Uchwała Pełnego Składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1969 r.
III PZP 43/69

"Sąd, przyjmując ugodę do protokołu, ma obowiązek dopilnowania należytej jej redakcji. Ugoda powinna zawierać sformułowania jasne, nie budzące wątpliwości i umożliwiające jej realizację w drodze egzekucji. Treść ugody powinna określać dokładnie rozmiar świadczeń, sposób i termin ich wykonania oraz wskazać, jakie roszczenia objęte procesem mają te świadczenia zaspokajać.(...)"

W takiej sytuacji w której nie określono daty wykonania oraz sposobu wykonania ugody można by się pokusić o powództwo z art 189kpc o ustalenie ważności ugody ze względu na brak obligatoryjnych elementów - czyli zmierzać do podważenia jej ważności.
Tak sobie myślę, ale czy prawidłowo...?
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Dredd » So, 3 mar 2007, 20:28

Podtrzymuję swoje stanowisko.
Według mnie z przytoczonej wypowiedzi SN nie wynika, że ugoda musi mieć termin realizacji roszczeń pod rygorem jej nieważności. Nie nakazuje też tego żaden przepis, który by mi w tej chwili mógł przyjść do głowy.

Dla mnie ugoda, o której dyskutujemy nawet bez terminu jest wystarczająco jasna by ją egzekwować na każde żądanie uprawnionego.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » So, 3 mar 2007, 21:22

Pewnie masz rację, ale
ugoda jak każda inna umowa podlega wykładni oświadczenia woli stron które tą ugodę zawarły.

Gdyby wierzyciel chciał mieć tytuł natychmiast egzekwowalny to po co mu ugoda? Mógł żądać wydania nakazu zapłaty.

A skoro zawarł taka ugodę i Sąd w takiej formie wpisał jej treść do protokołu - to moim zdaniem - nie ma przeszkód aby poddać jej ważność i egzekwowalność kontroli sądowej w trybie np. powództwa z art 189kpc.

Prawdą jest że ugoda sądowa zaopatrzona w klauzulę wykonalności stanowi tytuł egzekucjny, ale wobec braku okreslenia terminu spełnienia świadczenia ( ugody) to nie jest wiadomo czy nadszedł czas egzekwowania roszczenia gdyż nie ma możliwości wykazania, że dłużnik nie wywiązuje się z zapłaty.

Ugoda sądowa to nie weksel płatny "za okazaniem" i stąd moje wątpliwości.

Przekonuje mnie kategoryczność Twojego stanowiska, ale wątpliwości pozostają.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Dredd » So, 3 mar 2007, 22:13

ugoda jak każda inna umowa podlega wykładni oświadczenia woli stron które tą ugodę zawarły.


Oczywiście, ale moim zdaniem jest ewidentne, że wolą stron było zawarcie ważnej i skutecznej ugody a nie zawarcie ugody nieważnej. I w tym duchu dokonywałbym wykładni.

Gdyby wierzyciel chciał mieć tytuł natychmiast egzekwowalny to po co mu ugoda? Mógł żądać wydania nakazu zapłaty.


Który by dostał lub nie. Który by poóźniej druga strona mogła skarżyć. A tak, poprzez ugodę sprawę ma załatwioną z bardzo dużą dozą pewności że to ją zamyka.

Jest nawet takie powiedzenie, że lepsza jest "zgniła" ugoda od "złotego" wyroku ;)

nie jest wiadomo czy nadszedł czas egzekwowania roszczenia gdyż nie ma możliwości wykazania, że dłużnik nie wywiązuje się z zapłaty.


Nadal uważam, że skoro nie ma terminu to czas egzekwowania rozpoczyna się od dnia zawarcia ugody. Inna wykładnia będzie wykładnią "pod prąd" ewidentnej woli stron zakończenia sprawy poprzez zawarcie ugody - a ta wola moim zdaniem jest tu niewątpliwa.

Na marginesie mała analogia: czy konsekwentnie uważasz, że Sąd w wyroku też musi wskazać w jakim terminie ma być spełnione zasądzone wyrokiem roszczenie? (nie mam na myśli roszczeń okresowych jak np. alimenty, ale np. zwykłą jednorazową zapłatę pieniędzy). O ile mnie pamięć nie myli Sądy nie wskazują takiego terminu. Czy sądzisz, że masowo wydają wadliwe wyroki? Czy słyszałeś by były kłopoty z egzekucją takich wyroków?

A ugoda sądowa jest w skutkach zrównana z wyrokiem o ile mnie pamięć nie zawodzi.

Ugoda sądowa to nie weksel płatny "za okazaniem"


Dlatego w ugodzie wymienione są nazwy bądź imiona i nazwiska stron ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » So, 3 mar 2007, 22:31

Nie do końca opisałem stan faktyczny.
Wierzyciel miał nakaz zapłaty. Zostały złozone zarzuty i w trakcie rozpoznawania sprawy strony zawarły ugodę.

Nakaz zapłaty został uchylony a postępowanie umorzone.

Nie wiem co o tym myśleć?

Twoja argumentacja jest przekonywująca, lecz skoro Sąd określił w ugodzie termin zapłaty kosztów zastępstwa procesowego to powinien wpisać również termin i sposób zapłaty roszcenia głównego.

To przemawia za argumentacją, że wolą stron było nie określanie terminu spłaty.
Warunek jest dopuszczalny w zawieranej ugodzie sądowej. Np. po uzyskaniu odszkodwania z innego stosunku prawnego.

A jeśli tak - tyle że nie ma tego zapisanego w ugodzie- to wymagalność ugody jest problematyczna.

Co do weksla - w przypadku weksla in blanco - brak jest oznaczenia terminu,daty płatności, kwoty, wierzyciela itd. A jesli jeszcze nie ma sporządzonej deklaracji wekslowej - to pozostaje ustalenie mozliwości dochodzenia roszczeń z weksla na drodze sądowej wykładni.( po wniesieniu zarzutów do nakazu zapłaty)

Faktycznie brak jest w przepisach prawa unormowania - co powinna zawierać ugoda, ale z prawa umów przenosząc wykładnie należałoby raczej przyjąć, że w ugodzie powinien być termin i sposób realizacji świadczenia.- na co wskazuje cytowana powyżej wykładnia SN.
Aristo2
 

Postprzez Darek » Pn, 12 mar 2007, 15:05

Zgadzam się z Dreddem a co do Twoich wątpliwości:
Wierzyciel miał nakaz zapłaty. Zostały złozone zarzuty i w trakcie rozpoznawania sprawy strony zawarły ugodę.

Nakaz zapłaty został uchylony a postępowanie umorzone.

Prawidłowo. Nie ma nakazu ale jest ugoda.
Faktycznie brak jest w przepisach prawa unormowania - co powinna zawierać ugoda, ale z prawa umów przenosząc wykładnie należałoby raczej przyjąć, że w ugodzie powinien być termin i sposób realizacji świadczenia.- na co wskazuje cytowana powyżej wykładnia SN.

Zgoda. Jednakże w braku odmiennego zastrzeżenia umownego (jak np. co do kosztów zastępstwa procesowego) należy przyjąć, że roszczenie staje się wymagalne z chwilą zawarcia ugody a od dnia następnego wierzyciel może naliczać odsetki ustawowe i egzekwować roszczenie.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • sprawa sadowa
    przez gruberek11 » Pn, 30 paź 2006, 23:00
    1 Odpowiedzi
    741 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Wt, 31 paź 2006, 00:42
  • Lichwa Sądowa
    przez shuehos » Śr, 16 lut 2005, 08:22
    9 Odpowiedzi
    2079 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    So, 5 mar 2005, 12:36
  • Zaginiona opłata sądowa
    przez Antoni » Pn, 16 gru 2002, 12:08
    3 Odpowiedzi
    1101 Wyświetlone
    Ostatni post przez antoni Zobacz najnowszy post
    Wt, 21 sty 2003, 19:05
  • ugoda
    przez Irena01 » Cz, 12 mar 2009, 16:53
    5 Odpowiedzi
    1507 Wyświetlone
    Ostatni post przez Darek Zobacz najnowszy post
    Wt, 17 mar 2009, 09:57
  • ugoda a nowy podmiot
    przez dale » Cz, 8 cze 2006, 20:18
    3 Odpowiedzi
    1107 Wyświetlone
    Ostatni post przez kevin Zobacz najnowszy post
    So, 10 cze 2006, 11:20

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości