taksa notarialna

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

taksa notarialna

Postprzez maliboo22 » Wt, 27 lut 2007, 20:29

Mam zamiar kupić mieszkanko z tym że umowę ostateczną zbywcy podpisać chcą ze mną do 31 lipca 2007. Jak najszybciej chcialabym podpisać z nimi umowę przedwstępną dziś byłam u notariuszy i każdy z nich mówił iż bezpieczniej jest podpisać taka umowę w formie aktu notarialnego tylko że to kosztuje dodatkowe 1500 zł - taksa notarialna. Czy wysokośc tej taksy da się negocjować??? Chciałabym podpisać oststeczną umowę u tego samego notariusza!
maliboo22
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Śr, 28 lut 2007, 14:23

hmmm dla przykladu- w pazdzierniku kupowalam mieszkanie od bardzo niepewnego sprzedawcy, zadluzonego po uszy (mieszkanie bylo niewykupione i zadluzone). Aby sie zabezpieczyc mielismy az 4 odrebne umowy u notariusza, kazda kosztowala ok. 450 zl, takze umowa przedwstepna o ktora pytasz. Notariusz z Katowic, bardzo profesjonalny, duzo czasu poswiecil nam na wytlumaczenie kazdej umowy, mozliwych konsekwencji itd. Dal przykladu- notariusz z malej miejscowosci gdzie mieszkam, za umowe przedwstepna tez chcial 1500 zl ale w calym miescie jest tylko dwoch rejentow wiec jest monopolista :)

Roznica miedzy umowa sporzadzona przez notariusza a "zwykla" umowa przedwstepna jest taka, ze gdy sprzedajacy zmieni zdanie i nie zechce sprzedac Ci mieszkania, majac umowe notarialna sad "nakaze" sprzedac Ci to mieszkanie, nawet bez zgody sprzedajacego. Umowa "zwykla" jest juz trudniejsza do obronienia.
Mam nadzieje ze nie napisalam jakis glupot, jesli tak- madrzejsi na tym forum mnie poprawia.
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez Dredd » Śr, 28 lut 2007, 20:25

Umowa "zwykla" jest juz trudniejsza do obronienia.


To nie ma nic wspólnego z trudnością obronienia.
Przy umowie w formie zwykłej nie można dochodzić przed Sądem zawarcia umowy, czyli nie można "przymusić" drugiej strony do jej zawarcia - przysługuje tu tylko roszczenie o naprawienie ewentualnej szkody wywołanej niezawarciem umowy przyrzeczonej.

Przy umowie przedwstępnej w formie aktu notarialnego można albo dochodzić naprawienia szkody albo żądać przed Sądem zawarcia przyrzeczonerj umowy.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości