świadectwo pracy i likwidacja stanowiska

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

świadectwo pracy i likwidacja stanowiska

Postprzez Misiaczek » Wt, 13 kwi 2004, 12:53

Co powinnam wpisac w świad.pracy przy rozwiązaniu umowy przez pracodawcę za porozumieniem stron i likwidacji stanowiska pracy? Czy mogę napisac:" art.30 par.1 pkt.1 - porozumienie stron-likwiadcja stanowiska" a w punkcie - informacje uzupełniające "Rozwiązanie umowy nastąpiło zgodnie z ust. z dn. 13.03.2003 o szczegolnych zasadach..itd."
Misiaczek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 13 kwi 2004, 14:29

"Rozwiązanie umowy nastąpiło zgodnie z ust. z dn. 13.03.2003 o szczegolnych zasadach..itd."

Należy to wpisać w ust. 3 lit. "b" świadectwa pracy, czyli tuż pod podstawą prawną i trybem rozwiązania stosunku pracy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

świadectwo pracy

Postprzez IP » Śr, 14 kwi 2004, 20:38

wypowiedzenie powinno brzmieć:
porozumienie stron z powodu likwidacji stanowiska pracy na podstawie art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach..../ Dz.U. 90 poz. 844 ze zm./
przypominam, że na tą podstawę prawną mogą powoływać się tylko tzw. " duży pracodawca"
IP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 15 kwi 2004, 09:00

wypowiedzenie powinno brzmieć:
porozumienie stron z powodu likwidacji stanowiska pracy na podstawie art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach..../ Dz.U. 90 poz. 844 ze zm./


Tak, o ile rozwiązanie umowy następuje w drodze zwolnień indywidualnych. Jeśli odbywa się to w ramach zwolnień grupowych, należy powołać art. 1 ww. ustawy.

przypominam, że na tą podstawę prawną mogą powoływać się tylko tzw. " duży pracodawca"


"Mały" pracodawca (<20 pracowników) także może rozwiązać co do zasady umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy, natomiast nie stosuje przepisów ww. ustawy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez IP » Cz, 15 kwi 2004, 19:58

Tak, mały pracodawca może zlikwidować stanowisko pracy, ale wówczas powołuje się tylko na kodeks pracy i mamy tylko "porozumienie stron" lub "za wypowiedzeniem przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia".
IP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron