Świadczenie rehabilitacyjne

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Świadczenie rehabilitacyjne

Postprzez Tadeusz » Pn, 22 mar 2004, 12:15

Wsierpniu ubiegłego roku uległem wypadkowi komunikacyjnemu. Wypadek został zakwalifikowany jako wypadek w pracy. Pracodawca skierował odpowiedni protokól powypadkowy do ZUS. Bedąc na zwolnieniu otrzymywałem 100 % wynagrodzenia. Obecnie jestem na zasiłku rehabilitacyjnym. ZUS odmówił mi 100% płatniści. W swoim uzasadnieniu powołał sie na art. 97 § 1 pkt 4 kpa. Jako podstawe podano brak prawomocnego wyroku w sądzie karnym w sprawie wypadku. Czy ZUS postąpił prawidłowo?

Pozdrawiam Tadeusz
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek rehabilitacyjny

Postprzez Marcin » Pn, 22 mar 2004, 20:23

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ZUS powołał art. 97 kpa, bo dotyczy on zawieszenia postępowania. W myśl art. 97 § 1 pkt 4 organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100% tej podstawy. Trafność decyzji ZUS można zweryfikować, odwołując się od niej do sądu ubezpieczeń społecznych. Co do meritum nie wypowiadam się, bo nie znam stanu faktycznego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość