Strona internetowa/Forum i prawo prasowe

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Strona internetowa/Forum i prawo prasowe

Postprzez lybex » Wt, 7 cze 2005, 23:59

Witam.
Prowadzimy ze znajomymi pewną stronę internetową (forum + informacje lokalne). Wcześniej były oskarżenia o cenzurę, z których nic nie wynikło. Natomiast teraz pojawił się kolejny zarzut.
Ktoś złożył do prokuratury doniesienie z dwoma zarzutami:
- forum (strona), którą prowadzimy nie jest zarejestrowana jako działalność gospodarcza.
- nie przestrzegamy prawa prasowego, tzn. forum i serwis informacyjny nie jest zarejestrowany jako "działalność prasowa".
(trochę swoimi słowami to piszę).
Za tydzień mamy wezwanie w celu złożenia wyjaśnień i naprawdę... mam wielką prośbę: mógłby ktoś doradzić, jakimi argumentami oddalić te zarzuty? Jak mamy się bronić?

W skrócie wygląda to tak, że płacimy za hosting i domenę z własnej kieszeni, prowadzimy forum i mały serwis informacyjny naszego regionu. Może to nawet za mocne określenie, bo wiadomości w tym serwisie są po prostu przeklejane z lokalnych gazet (niezmienione, z odpowiednią adnotacją o źródle, za zgodą redakcji). Czy prowadząc coś takiego musimy rejestrować jakąś działalność prasową, albo gospodarczą?
Aha, żadnych korzyści majątkowych z tego nie mamy. Umieszczony jest tylko banner naszego providera w zamian za większy transfer miesięczny, oraz drugi, pewnej firmy, która wydrukowała nam transparent reklamowy, który wisi u znajomego w barze.

Będę wdzęczny za wszelką pomoc, argumenty odbronne, artykuły, itp.
Pozdrawiam.

ps. adres omawianego serwisu:
http://www.lkr.pl/forum/news.php
(forum po kliknięciu na logo).
ps2. nie traktujcie tego jako reklamy, nie taki jest tego cel.
lybex
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Laporteki » Śr, 8 cze 2005, 09:34

Tutaj musiałby się wypowiedzieć prawnik ale wg mnie działalność gospodarczą prowadzi się w celu osiągania zysków. Sprzedajesz towary lub usługi i za to masz pieniądze. Ogólnodostępne forum dyskusyjne które nie przynosi zysków finansowych, nie sprzedaje usług, nie może chyba być potraktowane jako działalność gospodarcza.
Laporteki
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 8 cze 2005, 22:23

Zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 8 cze 2005, 22:31

Tak jak czytam prawo prasowe, też nie wydaje mi się, abyście podpadali pod obowiązek jakiegoś zgłoszenia. Zgodnie z art. 20 ust. 1, wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie wojewódzkim właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy. Nie sądzę, żebyście spełniali kryteria zaliczenia do dziennika albo czasopisma (art. 7 ust.2 pkt 2 i 3). Zaznaczam jednak, że znawcą prawa prasowego nie jestem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: Strona internetowa/Forum i prawo prasowe

Postprzez mazie09 » Wt, 17 wrz 2019, 13:15

Dobry usługodawca hostingu to wiele ułatwień.
mazie09
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 17 wrz 2019, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strona internetowa/Forum i prawo prasowe

Postprzez kumina » Wt, 22 paź 2019, 14:42

My dlatego postawiliśmy na hosting i domene w nazwa.pl z racji tego, że mają najdłuższe doświadczenie w tym zakresie a nam zależy na jakości usług. Na tym się nie powinno oszczędzać
kumina
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 22 paź 2019, 14:33

Re: Strona internetowa/Forum i prawo prasowe

Postprzez kinia89 » Pt, 25 lis 2022, 20:33

Jeżeli chcecie mieć swoją stronę, to najlepiej tutaj postawić na specjalistów. Którzy wiedzą jak otworzyć stronę, która będzie działać niezawodnie i też efektywnie wyglądać. Jak nie wiecie do kogo się zgłosić, to powiem wam, że tworzenie stron internetowych oferuje chociażby firma UniqueSeo i jest ona bardzo dobra. Możecie więc na nich polegać.
kinia89
 
Posty: 189
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron