• Porady prawne
Euro-tax.pl

spółka cywilna a przedsiębiorca

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

spółka cywilna a przedsiębiorca

Postprzez maddar » Cz, 19 sty 2006, 14:46

czy osoba zarejestrowana jako przedsiębiorca będący wspólnikiem w spółce cywilnej może prowadzić działalność także osobno w ramach "swojej firmy" czy jedynie jako wspólnik tej spółki??

dodam, że we wpisie do ewidencji określenia są następujace:
- przedsiębiorca: jan kowalski,
- nazwa: XXX jan kowalski wspólnik spółki cywilnej, XY jan kowalski, anna kowalska
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 19 sty 2006, 14:56

czy osoba zarejestrowana jako przedsiębiorca będący wspólnikiem w spółce cywilnej może prowadzić działalność także osobno w ramach "swojej firmy" czy jedynie jako wspólnik tej spółki??


Powinien mieć zarejestrowaną osobną działalność gospodarczą.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Cz, 19 sty 2006, 15:13

dzieki wielkie za szybką odpowiedź
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez atena » Pt, 20 sty 2006, 00:01

ja nie rozumiem- jak powinien mieć zarejestrowaną dział. ? przecież jeśli osoba fiz. ma wpis do ewid. (jest przedsiębiorcą) , a w tym wpisie ma różne rodzaje działalności wpisane -ma wpisane dział. jako spółka cyw. (umowę spółki się dostarcza) oraz jako os.fiz to co ma rejestrować ?-wpis jest zawsze jeden;
w spółce posługuje się nip-em spółki; w dział. prowadzone oddzielnie- nip-em swoim- no chyba, że chodzi o regon?? bo dla obu powinien być oddzielny
atena
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 20 sty 2006, 00:31

A co na przykład z nazwą dzialalności gospodarczej ? Nie powinna jednoosobowo działać pod taką samą nazwą, jaką ma s.c.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez atena » Pt, 20 sty 2006, 10:53

no tak-ale w przypadku jednoosobowej dział. powinno się ją prowadzić na swoje imię i nazwisko (można mieć też nazwę ale nie trzeba-wtedy powinno to być ujęte we wpisie)
atena
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez atena » Pt, 20 sty 2006, 11:01

wydaje mi się, że jeśli wszystko jest we wpisie do ewid. dział. gospod. ujęte to tylko zgłasza się do us rozpoczęcie dział jednoosob.(oprócz tego sc-bo to zakładam, że już jest); do vat (jeśli ma to być vat-owiec) no i do Gus (o nadanie regonu); jako ,że to jest os. fiz. w deklaracji podatkowej (pit-5, a potem w zeznaniu)łączy dochody z tych dwóch źródeł i oblicza podatek ; będzie tu jeszcze musiało być płacone zdrowotne do zus z drugiego tytułu; jeśli się mylę(pewna nie jestem czy mam rację )-proszę mnie poprawić :)
atena
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron