• Porady prawne
Euro-tax.pl

ŒŚmierć wspólnika spółki z o.o.

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

ŒŚmierć wspólnika spółki z o.o.

Postprzez EO » So, 4 cze 2005, 15:12

Witam Wszystkich!
Bardzo proszę o pomoc. Pracuję w spółce z o.o., jako księgowa. W m-cu m-cu 2005r. zmarł jeden ze wspólników-prezes tej spółki (posiadał większość udziałów).W umowie spółki jest zapis, że spadkobiercami tego właśnie udziałowca są jego dwaj wnukowie(obecnie studenci). Zaraz po śmierci tego wspólnika jeden ze spadkobierców musiał wyjechać za granicę na praktyki studenckie na pół roku. Zostawił on pełnomocnictwo swojemu kuzynowi do prowadzenia spraw spółki również w jego imieniu. Za kilka dni ma się odbyć Walne Zgromadzenie Współników, celem zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2004r. I tu cały mój problem.Jak to ma wyglądać od strony księgowej? Wiem, że to pytanie nie tu powinnam skierować, ale jeszcze są sprawy od strony prawnej. Jak np. ma wyglądać sprawozdanie za ubiegły rok. Jak praktycznie przedstawić tę zmianę w sprawozdaniu? W którym miejscu? Pozostali wspólnicy oczekują pomocy ode mnie a ja sama nie wiem co mam im doradzić. Proszę o pomoc > Pozdrawiam- Ela
EO
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 6 cze 2005, 17:21

Œmierć wspólnika nie rzutuje na działalność spółki z o.o.
Mandat członka zarządu wygasa natomiast w chwili jego śmierci (art. 202 § 4 ksh).
Skoro sprawozdanie dotyczy ubiegłego roku a omawiany zgon nastąpił w marcu br. to nie ma możliwości jego ujęcia w sprawozdawczości za rok ubiegły ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron