skarga do Ministra sprawiedliwości - czy tak można

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

skarga do Ministra sprawiedliwości - czy tak można

Postprzez Tadeusz » Śr, 22 lut 2006, 09:30

Osoba pokrzywdzona przestępstwem złożyła skargę do Ministra Sprawiedliwości na postępowanie Prokuratora Rejonowego i Prokuraotora Okręgowego. Chodziło o to, że - według skarżącego - przez swoje zaniedbania w nadzorze nad prowadzonym postępowaniem przygotowawczym prokuratorzy doprowadzili do bezpodstawnego (zdaniem skarżącego) umorzenia tego postępowania. Skarga ta z Ministerstwa Sprawiedliwości zostało przekazane do rozpatrzenia przez Prokuraturę Apelacyjną (nadrzędną w stosunku do Prokuratury Okręgowej, na którą też m. in. złożono skargę). Z takim przebiegiem sprawy pokrzywdzony zgadza się. Jednak w dniu wczorajszym otrzymał pismo z Prokuratury Apelacyjnej, że jego skarga została przekazana do rozpatrzenia przez Prokuraturę Okręgową, na którą m. in. się skarżył. W uzasadnieniu tej decyzji powołamo się na § 201.1 Regulaminu wewnętrznego prokuratury.

I tu mam pytanie. Czy Prokuratura Apelacyjna miała prawo przekazać skargę do rozpatrzenia Prokuraturze Okręgowej, na którą skarży się pokrzywdzony?
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Pt, 24 lut 2006, 22:37

Tak. Skargę rozpatruje prokurator nadrzędny nad prowadzącym postępowanie ( w prok. rejonowej) - czyli prokurator okręgowy.

Dostaniesz odpowiedź, że z powodu braku nowych dowodów w sprawie - brak jest podstaw do podjęcia umorzonego postępowania.
Ten system tak działa.

Oczywiście w Twoim przypadku może się zdarzyć akurat inaczej od ustalonego "zwyczaju".

Gdyby prokurator rozpoznający skargę w MS nakazał rozpoznanie jej przez prokuratora apelacyjnego - szanse na podjęcie umorzonego śledztwa byłby większe.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Aristo2 » Wt, 28 lut 2006, 11:39

Jeszcze uzupełnienie

"„§ 201[1]. 1. Pismo żądające wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie, w której uprawomocniło się postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, przekazuje się do załatwienia jednostce, w której wydano to postanowienie. Jeżeli pismo nie zawiera żadnych nowych okoliczności i brak jest podstaw do jego uwzględnienia, prokurator rejonowy (lub jego zastępca), a w prokuraturze wojewódzkiej naczelnik wydziału, udziela składającemu pismo odpowiedzi, informując go o braku podstaw do uwzględnienia pisma i o możliwości pozostawienia bez biegu następnych pism w tej samej sprawie, jeśli nie zostaną wskazane nowe okoliczności.

2. Pismo będące wnioskiem o zbadanie w trybie nadzoru służbowego sprawy, w której uprawomocniło się postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie, powinno być rozpoznane przez prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził to postanowienie. Jeżeli sprawa była rozpoznawana w trybie instancyjnym, pismo to, wraz z aktami sprawy, należy przekazać do rozpoznania prokuratorowi nadrzędnemu nad prokuratorem, który orzekał w tym trybie. Pismo informujące o braku podstaw do wydania postanowienia przewidzianego w art. 327 § 1 kpk podpisuje w prokuraturze wojewódzkiej i apelacyjnej kierownik tej jednostki albo jego zastępca lub naczelnik wydziału, a w Prokuraturze Krajowej - dyrektor lub wicedyrektor biura. Pismo to powinno zawierać pouczenie, iż następne pisma w tej samej sprawie, nie wskazujące nowych okoliczności, będą pozostawione bez rozpoznania.

3. Pismo kwestionujące zasadność prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego przeciwko osobie, będące co do istoty wnioskiem o wznowienie postępowania, przekazuje się do rozpoznania prokuratorowi nadrzędnemu nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził to postanowienie. W przypadku braku podstaw do wydania postanowienia na podstawie art. 327 § 2 kpk, pismo informujące o tym podpisuje w prokuraturze wojewódzkiej i apelacyjnej kierownik jednostki albo jego zastępca lub naczelnik wydziału. Pismo to powinno zawierać pouczenie, o którym mowa w ust. 2.

4. Jeżeli pismo żądające zbadania sprawy w trybie nadzoru służbowego zawiera wniosek o wydanie postanowienia przewidzianego w art. 328 kpk lub potrzeba taka wyłoni się w toku badania sprawy, pismo, wraz z aktami i stosownym wnioskiem prokuratury nadrzędnej w stosunku do jednostki, w której wydano postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego, oraz stanowiskiem prokuratury apelacyjnej - jeżeli nie jest ona jednocześnie prokuraturą nadrzędną - przekazuje się Prokuraturze Krajowej. Pismo informujące o braku podstaw do wydania postanowienia na podstawie art. 328 kpk podpisuje dyrektor (wicedyrektor) biura Prokuratury Krajowej.”;
Aristo2
 


Powrót do Prawo Administracyjne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości