pytanie:niezdolność do służby w policji...

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

pytanie:niezdolność do służby w policji...

Postprzez davidek » Cz, 29 lip 2004, 20:09

Moje pytania:1. W części A do tyczącej zdolności do służby, orzeczenia Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA orzeczono całkowitą niezdolność do służby i istnienie związku pomiędzy schorzeniem a służbą. Czy taka treść orzeczenia daje podstawę do zwolnienia policjanta ze służby w Policji w trybie art. 41 ust.1 pkt.1 Ustawy o Policji, w którym to artykule jest mowa o trwałej niezdolności? Czy określenia „całkowita” i „trwała” są określeniami tożsamymi w rozumieniu w/w orzeczenia i ustawy?
2. Jeżeli policjanta zwalnia się ze służby w Policji w trybie art. wymienionego w pkt. 1, to czy jest prawnie określony termin, do którego zwolnienie musi nastąpić? Inaczej czy dopuszczalne jest tzw. „przeciąganie” zwolnienia w celu np. uzyskania uprawnień do nagrody jubileuszowej?
3. Jakie powinno być zachowanie pracodawcy w sytuacjach opisanych w pkt. 1 i 2 ?


Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!
davidek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 29 lip 2004, 23:06

1. W części A do tyczącej zdolności do służby, orzeczenia Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA orzeczono całkowitą niezdolność do służby i istnienie związku pomiędzy schorzeniem a służbą. Czy taka treść orzeczenia daje podstawę do zwolnienia policjanta ze służby w Policji w trybie art. 41 ust.1 pkt.1 Ustawy o Policji, w którym to artykule jest mowa o trwałej niezdolności? Czy określenia „całkowita” i „trwała” są określeniami tożsamymi w rozumieniu w/w orzeczenia i ustawy?


Myślę, że w konkretnym przypadku powinien zdecydować o tym lekarz. Logika zdaje się wskazywać , że nie muszą to być określenia tożsame: pewnie może być niezdolność całkowita, ale przejściowa, może też być trwała, ale częściowa. Podkreślam: to jest jednak kwestia bardziej do rozstrzygnięcia przez lekarza niż przez prawnika.


2. Jeżeli policjanta zwalnia się ze służby w Policji w trybie art. wymienionego w pkt. 1, to czy jest prawnie określony termin, do którego zwolnienie musi nastąpić?


Nie wydaje mi się - jest termin, przed którym nie można zwolnić policjanta (art. 43 ust. 1), terminu, do którego powinno nastąpić zwolnienie, nie znajduję. Nie znam jednak zbyt dokladnie ustawy o Policji.

Inaczej czy dopuszczalne jest tzw. „przeciąganie” zwolnienia w celu np. uzyskania uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Jeśli nie ma przepisu zakazującego, to należy uznać za dopuszczalne.
3. Jakie powinno być zachowanie pracodawcy w sytuacjach opisanych w pkt. 1 i 2 ?

Nie rozumiem pytania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron