Przeszukanie komornicze

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Przeszukanie komornicze

Postprzez bastek » Śr, 13 cze 2012, 09:09

Czy komornik ma prawo przeszukać mieszkanie, którego ja nie jestem właścicielem, jestem tam tylko zameldowany.
bastek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 14 lis 2011, 05:24

Re: Przeszukanie komornicze

Postprzez nightingale » So, 4 sie 2012, 05:34

Przeszukanie komornicze reguluje art. 814 par. 1 k.p.c. : Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie.

Na temat ten wypowiadał się również SA w Białymstoku (I ACa 551/06): Dopuszczalne jest użycie przez komornika środków przymusu w celu sforsowania przeszkód uniemożliwiających dostęp do pomieszczeń lub mieszkania dłużnika i to nawet wówczas gdy znajdują się one wewnątrz większego obiektu należącego do osoby trzeciej. Przyzwolenie na to wymaga jednak zachowania ze strony komornika warunku posłużenia się środkami adekwatnymi do napotkanych przeszkód.

Z orzeczenia tego wynika, iż komornik może przeszukać mieszkanie nienależące do dłuznika, po spełnieniu odpowiednich przesłanek.
nightingale
 
Posty: 24
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2012, 09:05


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość