Przedawnienie

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Przedawnienie

Postprzez Konstans » Cz, 28 paź 2004, 22:14

Marcinie
Czy mógłbys mi to przetłumaczyć na język polski ;)

Art. 295. [Przerwanie]

§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,

2) przez uznanie roszczenia.

§ 2. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Jeżeli przerwa biegu przedawnienia nastąpiła wskutek jednej z przyczyn przewidzianych w § 1 pkt 1, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie wszczęte w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, nie zostanie zakończone.
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 28 paź 2004, 22:28

Gosiu, napisz konkretnie, jakie masz wątpliwości.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Konstans » Cz, 28 paź 2004, 22:38

Może na konkretnej sytuacji:
Jest wierzyciel i dłużnik
Sąd wydał nakaz zapłaty w postepowaniu nakazowym.
Kiedy nastepuje przedawnienie tego wyroku?
I czy przekazanie tego wyroku do egzekucji powoduje przerwanie okresu przedawnienia?
(Czy taki nakaz zwalnia od uzyskania klauzuli wykonalności?)
Ile czasu ma komornik na ściągnięcie wierzytelności i czy jest tu tez jakiś określony okres związany z przedawnieniem?
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wika » Pt, 29 paź 2004, 08:34

Gosiu, jeżeli Sąd wydał nakaz to został przerwany bieg przedawnienia i od momentu wydania nakazu masz 10 lat na ściągnięcie długu. Po 10 latach może się przedawnić. Jeżeli wyrok jest już prawomocny (taką informację otrzymasz na telefon w Sądzie) musisz wysłać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu wyrokowi. Wysyłasz z oryginałem nakazu do Sądu, który go wydał wraz ze znakiem opłaty sądowej za 6 zł. Dopiero wyrok opatrzony w klauzulę jest tytułem dla komornika. Pozdrawiam Sylwia
Wika
 

Postprzez Konstans » Pt, 29 paź 2004, 09:58

Dzięki
Odnośnie tego wniosku o nadanie klauzuli...
Nie wiem czy to prawda, ale powiedziano, że posiadając nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym nie trzeba starać się o nadanie klauzuli wykonalności i można od razu zgłosić się z tym wyrokiem do komornika.
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wika » Pt, 29 paź 2004, 11:22

Nie prawda. Otrzymujesz nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i otrzymuje to dłużnik, który ma termin na wniesienie sprzeciwu. Jeżeli w ciągu 2 tygodni nie wniesie to wyrok się uprawomacnia i dopiero występujesz o klauzulę. Jeżeli dłużnik skutecznie wystąpi z zarzutami to szlag trafił nakaz i czekasz na wyrok. Jeżeli jednak jest już prawomocny to wyślij oryginał po klauzulę, jak pisałam wyżej, to trwa kilka dni. Ewentualnie jeżeli wyślesz kopię nakazu to znaki za 12 zł. Bez klauzuli komornik nie przyjmie.
Wika
 

Postprzez shuehos » Pt, 29 paź 2004, 19:57

Dzięki
Odnośnie tego wniosku o nadanie klauzuli...
Nie wiem czy to prawda, ale powiedziano, że posiadając nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym nie trzeba starać się o nadanie klauzuli wykonalności i można od razu zgłosić się z tym wyrokiem do komornika.




Możeszm,ale komornik dokona tylko zabezpiecznia(jeżeli jest to wykonalne),a reszta po prawomocnym wyroku sądu.(a na to możesz trochę poczekać ?)
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Pt, 29 paź 2004, 20:01

Nie prawda.




Nie masz racji.(Patrz art. 492 kpc. )
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Pt, 29 paź 2004, 20:11

Sąd wydał nakaz zapłaty w postepowaniu nakazowym.



Dwa takie wyroki,podważyłem skutecznie(po oddaniu sprawy do komornika)
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 29 paź 2004, 21:30

Z grubsza zgadzam się z tym, co napisali poprzednicy. Oprócz art. 492 kpc pomocny będzie też art. 125 kc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości