• Porady prawne
Euro-tax.pl

przedawnienie faktur

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

przedawnienie faktur

Postprzez Alfa » Śr, 22 paź 2003, 17:23

w związku z przedawnieniem faktur mam dwa pytania, kórych wyjaśnienie jest dla mnie istotne:
1. kiedy ma zastosowanie art. 118 kc mówiący o trzyletnim okresie przedawnienia z działalności gospodarczej? , a kiedy ma zastosowanie art.554 kc , mówiący o dwuletnim okresie przedawnienia?
2. od kiedy liczy się okres przedawnienia : od daty sprzedaży czy od terminu płatności faktury?
powyższe dotyczy prowadzenia działalności handlowej
pozdrawiam
Ewa
Alfa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 22 paź 2003, 17:59

1. kiedy ma zastosowanie art. 118 kc mówiący o trzyletnim okresie przedawnienia z działalności gospodarczej? , a kiedy ma zastosowanie art.554 kc , mówiący o dwuletnim okresie przedawnienia?

Zgodnie z art. 118 kc, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Art. 554 kc jest właśnie przepisem szczególnym, który mówi: roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy , roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch.
2. od kiedy liczy się okres przedawnienia : od daty sprzedaży czy od terminu płatności faktury?

Od daty wymagalności świadczenia.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

przedawnienie c.d.

Postprzez Alfa » Śr, 22 paź 2003, 18:14

posiadam kodeks cywilny z komentarzem z 2002.07.01, w którym jest napisane:
przepisami szczególnymi, przewidującymi inne terminy przedawnienia są : art. 624,719,751,778,804,848,859,921par.3
nie ma wymienioneo art. 554 kc
w związku z tym czy ma on inne szczególne zastosowanie?
odnośnie przedawnienia rozumiem, że w ten sposób nalicza się odsetki, ale czy do przedawnienia faktury ma to tez zastosowanie, ponieważ spotkałam się z opinią, że przedawnienie faktury liczy się od dnia jej wystawienia?
pozdrawiam
Ewa
Alfa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KAROLXXI » Śr, 22 paź 2003, 23:44

Ewuniu, na Twoim miejscu nie powoływałbym się na komentarz do Kodeksu cywilnego jako na źródło prawa. (może trafiłaś na jakiś wybrakowany egzemplarz ? ;)

Wg art. 87 pkt 1 Konstytucji RP “ródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia”. Nie są źródłami prawa wszelkiego rodzaju komentarze, glosy i opinie, artykuły prasowe, podobnie jak i orzeczenia wszystkich sądów.

Moim zdaniem Darek wyjaśnił już przedstawiony przez Ciebie problem.

Na marginesie dodatkowa uwaga dotycząca zastosowanego przez Ciebie określenia przedawnienie faktur.
Polskiemu prawu nie jest znane pojęcie przedawnienie faktury. Kodeks cywilny posługuje się określeniem roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy w całkowitym oderwaniu od formy i treści potwierdzającego daną sprzedaż dokumentu. Opierając się na tym określeniu trzeba stwierdzić, że faktura nie przedawnia się nigdy- przedawnieniu może ulec co nawyżej roszczenie z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy dokumentowane właśnie fakturą.
Pozdrowienia,
KAROLXXI
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 23 paź 2003, 15:14

Do tego, co napisał Karol, dodam tyle, że chyba nikt nie pokusił się jeszcze o wyliczenie wyczerpujące przepisów przewidujących inne okresy przedawnienia niż art. 118 kc, choćby dlatego, że są one zamieszczone także w innych ustawach niż kc. Traktuj więc przytoczone wyliczenie z komentarza (na marginesie: kto jest jego autorem ?) jako przykładowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

c.d. faktury

Postprzez Alfa » Cz, 23 paź 2003, 21:47

Panie Marcinie.
Bardzo dziekuję za odpowiedż. korzyswtałam z KC w opracowaniu Grazyny Zdziennickiej, ale miał Pan racje przegapiłam słowo " np. " przy wymienianiu art.
Pozdrawiam
Ewa
Alfa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KAROLXXI » Pt, 24 paź 2003, 13:35

Ewuniu,
na miłość boską - na tym forum nie ma panów.
Mam nadzieję, że Marcin nie obrazi się na Ciebie. ;)
KAROLXXI
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Alfa » Pt, 24 paź 2003, 13:49

Dziękuję za ten przywilej sama nie pozwoliłabym go sobie przyznać.Jeśli możesz włącz się do dyskusji na temat weksla gwarancyjnego , pogłąd drugiej osoby być może doprecyzuje wątek?
pozdrawiam
Ewa
Alfa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: przedawnienie faktur

Postprzez kapral » Wt, 12 kwi 2011, 08:38

Witam

Mam podobny problem, a konkretniej sprzedalem twoar firme, teraz domagam sie zaplaty a firma (dluznik) twierdzi ze sprawa ulegla przedawnieniu. Od daty wymagalnosci mienlo 2,5 roku. I dalej tak:

Z tego co sie orientuje to art art. 118 kc mowie ze jest 10 lat, a dla z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Dotyczy to min: faktur (umow) sprzedazy za toway handlowe ktore to zakuplem od innych firm i odsprzedalem w niezmienionej postaci obecnemu dluznikowi.

Zas art. 554 kc mowi ze 2 lata - ale z tego co sie orientuje dotyczy to tylko spraw zwiazanych ze sprawami dokonanymi w zakresie proawdzenia dzialalnosci - a wiec gbym dany towar wyprodukowal a dalej sprzedal.

Prosze o opinie na ten temat. Nie wiem czy oddawac do sadu czy nie, dluznik wyraznie twierdzi ze sprawa przedawniona, a ja nie chce ponosic dodatkowych kosztow sadowych skoro ma racje. Podkreslam tylko fakt ze z tego co sie dowiedzialem jezeli kupilem towar a pozniej go sprzedalem firmie to sie przedawnia po 3 latach, a jezeli go wyprodukowalem a dalej sprzedalem firmie to przedawnia sie po 2 latach. Bardzo prosze o info na ten temat.

Pozdrawiam
kapral
kapral
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 12 kwi 2011, 08:31


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron